in

KAMFOLİN POMAD YAN ETKİLERİ NELERDİR

EL VE AYAK AĞRILARINIZ İÇİN KAMFOLİN POMAD

El ve ayaklarımız günlük yaşamda en çok kullandığımız uzuvlarımız olduğundan dolayı bu bölgelerde ortaya çıkan problemler günlük hayatta birçok işimizin aksamasına sebep olabilir El ve ayaklar da ortaya çıkan ağrıların temel sebeplerinin başında dolaşım sisteminde ortaya çıkan bozukluklar gelmektedir. Düzenli olarak alkol ve sigara tüketen insanlardan 40 yaşını geçtikten sonra bu bölgeler da ortaya çıkan ağrılar sık ulaşmaktadır. Karaciğerin üzerinde oluşan yoğun basınç ve alkolün getirmiş olduğu olumsuz etkilerden ötürü kan dolaşımının düşmesi olası el ve ayak ağrılarının başlıca sebeplerindendir.

KAMFOLİN POMAD NEDEN KULLANILIR?

Tüp halindeki ambalajlarda satılan beyaz renge ve keskin kokuya sahip bir ilaçtır. Bu kokunun nedeni içinde bulunan etkin maddesi olan nane esansından elde edilen mentoldür. Mentol bu keskin kokusunun yanında damarları genişlettiği için serinlik hissi de vermektedir. Eğer mentole alışkın değilseniz ilk olarak bir yanmaya benzer his yaşayacaksınız ve sonrası da serinlik hissini duyacaksınız. Kamfolinin içinde bulunan bir diğer etken madde ise metil salisilattır. Bu etken madde salisilik asit türevlerindendir. Bu etken madde ağrı kesici ve iltihap giderici özelliklere sahip bir maddedir.

 

 

 

Kamfolin pomad ezilme ve burkulma gibi yumuşak doku zedelenmeleri olduğunda,

Kireçlenme(osteoartit), eklem iltihaplanması(romatoid artrit), eklem çevresinde bulunan dokularda iltihaplanma durumunda(periartrit), eklem bölgelerininde ve çevresinde ağrı yaratacak şişlik durumunda( bursit), tendon iltihaplanması (tendirit) ve tendon kılıfında oluşan iltihapların (tenosinevit) tedavisinde,

Kas gerilmesi, kas ve doku kaynaklı ağrı durumu. Kas ve iskelet sistemini etkileyen hastalık ve ağrı durumunun tedavisinde kullanılır.

KAMFOLİN POMAD NASIL KULLANILIR?

Kamfolin haricen kullanılan bir ilaçtır. Ağrılı bölgeye uygulanır. Ağrı hissedilen bölgeye ince bir tabaka halinde ve ağrılı bölgeye kapılacak şekilde uygulanır. İlaca sürüldü bölge olarak güzelce ilaç emilene kadar masaj yapılarak sürülmeye devam edilir. Kamfolini tekrar uygulayacağınız zaman daha önceki uygulama bölgesini temizlemeniz gerekmektedir. İlacı üst üste sürmeniz önerilmez.
İlacın hangi dozda kullanılacağı ağrılı bölgeye ve ağrı şiddetine göre farklılık göstermektedir. Doktorunuzun önerdiği dozda kullanmanız sizin için en faydalı olan olacaktır. Fakat genel olarak ortalama uygulanma miktarı günde iki-üç kez olmalıdır. Bu kullanımından fazlası önerilmez.
Çocuklar ve yaşlılar için özel bir kullanım şekli bulunmamaktadır. Normal yetişkinlere uygulanan şekilde çocuklar ve yaşlılara uygulanabilir. Aynı şekilde böbrek ve karaciğer yetmezliği çeken hastaların içinde özel bir kullanım durumu bulunmamaktadır. Böbrek ve karaciğer rahatsızlığı çeken hastalarda normal belirtilen dozaj da bu ilacı kullanabilirler. Kamfolin pomad ilacı yutularak kullanılmaz. Eğer yutulması söz konusu ise hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
Eğer ilacınızı ilaç saatinde kullanmayı unuttuysanız ve de bir sonraki kullanım için çok uzun bir süre aralığı bulunuyor ise ilacı kullanabilirsiniz. Fakat kullanmaya unuttuğunuz zamanın telafisi için uygulama zamanında daha fazla miktarda ilaç uygulamayınız. Normal bir dozajda kullanılan ilaç miktarı kadar uygulama yapınız.

KAMFOLİN POMAD’IN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Bütün ilaçlarda olduğu gibi bu ilaçta da ilacın etken maddesine karşı duyarlı olan kişilerde yan etkisi durumu söz konusu olacaktır. Bu ilaçta yan etki durumu herkeste kullanılmaz. Görülebilen yan etkiler ise şunlar olabilir. El, bilek ,ayak, yüz, yanak ve dudaklarda şişme durumu, ağız ve boğazda nefes almayı etkileyecek kadar şişkinlik durumunun oluşması bu ilacın ciddi yan etkileri arasında bulunmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya gelindiğinde derhal hastaneye gidilmesi gereklidir. Bu yan etkiler oldukça seyrek olarak görülmektedir.
Uygulama bölgesinde kızarıklık, için su toplamış kabarcıkların oluşması, kaşıntı ve döküntü gibi yan etkiler hafif olan yan etkilerdir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ilacın kullanımının bırakılması gerekir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

DUODERM SOLÜSYON

İliadin Burun Spreyi Nedir? Ne İçin Kullanılır?