in

İstenmeyen Siyah Noktalar İçin Doğal Maske Yöntemleri

 

İstenmeyen Siyah Noktalar İçin Doğal Maske Yöntemleri

Burun ve alın bölgesinde oldukça sık görülen siyah noktalar hemen hemen herkesin yaşadığı istenmeyen bir problemdir. Ölü cilt hücreleri ve cildin ürettiği yağ ile dolması sonucu siyah noktaların oluşumu kaçınılmaz olmaktadır. Siyah noktalar düzenli olarak temizlenmediğinde sivilceye neden olan  bakteriler istem dışı çoğalmaya başlar. Evde kolaylıkla cilt bakımı yapabilmek ve siyah noktalardan kurtulmak oldukça basit ve zahmetsizdir.

Soyulabilen Siyah Nokta Maskesi

Bu faydalı maskeyi hazırlamak için; süt ve toz jelatin temin etmek yeterli olacaktır. Uygulama esansında ise; 2 yemek kaşığı sütün içerisine 2 yemek kaşığı toz jelatin ilave edilerek güzelce karıştırılır. Sonrasında karışım mikrodalga fırında kıvam alıncaya ısıtılır. Mikrodalga fırın yoksa eğer önceden 200 derecede ısıtılmış normal fırın kullanılabilir. Isıtılan maske şeffafa yakın bir renk aldığında kullanıma hazır hale gelmiş demektir.

Yoğurtlu Limon Suyu Maskesi

Limon suyu cildi dezenfekte ederek, sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olurken, yoğurt ise; ciltteki yağ miktarını dengeleyerek, cildi besleyip nemlendirme özelliğine sahiptir. Maskeyi hazırlamak için; 1 kase yoğurda 1 adet limonun suyu eklenerek güzelce karıştırılır, karışım yüze yayılır ve 15 dakika bekletilir. Maske yüzde kuruduktan sonra ılık suyla yıkayarak ciltten temizlenir.

 

 

Karbonatlı Siyah Nokta Maskesi

Bu maskede; bir miktar karbonat yoğun bir kıvama gelinceye kadar su ile karıştırılır. Karışım siyah noktaların en çok görüldüğü bölgelere parmak uçlarıyla sürüldükten sonra kuruyana bekletilir. Karbonat maskesi, gözenekleri dolduran fazla yağı alarak ölü cilt hücrelerini temizleyecektir. Sık sık kullanmak cildi kurutabileceğinden haftada 1 defa uygulanması daha çok tavsiye edilir.

Kil Maskesi

Toz kil ve elma sirkesi yardımıyla da istenmeyen siyah noktalardan kurtulmak oldukça basittir. Maske hazırlanırken gereken kıvamı yakalayabilmek için; toz kilin üzerine elma sirkesi azar azar dökülür. Karışım yüze sürüldükten sonra 10-15 dakika bekletilir. Parmaklarla maskeye dokunulduğunda mutlaka kuru olması gerekiyor. Daha sonrasında ılık suyla maske çıkarılabilir.

Su ile karıştırılmış olan elma sirkesi de yüze tonik yapar gibi uygulanıp durulandıktan sonra, cildi yumuşattığı ve akneye yol açan mikropları öldürdüğü fark edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Kakao Yağının Cilde Sunduğu Faydalar

Koltuk Altı Kararmaları İçin Limon