in

Göz İltihaplanması İçin Ne Yapmalı?

 

Gözlerimizin sağlığına olduğu kadar görünümünü de etkileyen göz iltihaplarına çözüm aramadan önce kesin bir tanının konması gerekir. Göz iltihabının belirtileri arasında ağrı, akıntı, gözde biriken sarımtırak topaklanma, kanlanma, göz kızarıklıkları vardır. Göz iltihapları virüs ve bakteri kaynaklı olabilir. Göz iltihabı nasıl geçer sorusuna problemin kaynağına göre bir tedavi planı çıkarılmalı cevabını verebiliriz.

goz-iltihabi

Örneğin alerji kaynaklı bir iltihap varsa buna uygun damlalar kullanılacaktır. İltihapların kaynağı bakteriler ise buna uygun damlalar ve ilaçlar kullanılır. Göz iltihabına karşı hekiminizden ve eczacınızdan bilgi alabilirsiniz. Biz bu yazımızda gözlere iyi gelecek birkaç ipucu vermek istiyoruz:

  • Gözdeki kızarıklıklar ve şişkinlikler için eskiden beri kullanılan yöntem olan çay banyosunu deneyebilirsiniz. Çayı her zamanki gibi demledikten sonra ılımasını bekler, bir göz bardağı veya fincan içinde göz banyosu yapabilirsiniz. Çay şişkinlik ve kızarıklığa iyi gelirken bakteri yok edici etkisiyle iltihaba karşı etkili bir çözüm bulacaksınız.
  • Patatesi taze soyduktan sonra kestiğiniz enlemesine dilimleri göz kapaklarınızın üzerine koyabilirsiniz. Gözlerdeki yorgunluğu, şişliği ve kızarıklığı alacak olan patates gözler için bilinen etkili yöntemlerden biridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisidir?

Menüsküs Rahatsızlıklarıyla İlgili Bilinmesi Gereken Gerçekler