in

En İyi Doğum Kontrol Yöntemi Hangisidir?

Doğum Kontrol Yöntemleri Arasındaki Farklar Nelerdir

Doğum kontrolü istenmeyen gebeliklerin önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi sosyal ve ekonomik açıdan değerlendirildiğinde gerek duyulan bir durum olarak ortaya çıkar. Bu nedenle doğum kontrolü yaptıracak bireyler en iyi doğum kontrol yöntemi nedir, diye soruyorlar. Bu nedenle doğum kontrol nedir ve doğum kontrol nasıl yapılır konularına cevap verelim:

dogum-kontrol

  • Haplar: Doğum kontrolünde sık tercih edilen yöntemlerden biri olan doğum kontrol hapları östrojen veya östrojen ve progesteron içermektedir. Bu yapay hormonlar doğum kontrolüne karşı koruma sağlarlar. Uzman kontrolünde kullanılmalıdırlar.
  • Kadın Prezervatifi: İnce ve kaygan yapılı prezervatif ilişkiden önce vajina içine yerleştirilir.
  • Spermisit: Erkeğin spermlerini yok etmek için vajina yerleştirilen fitil ve tablet benzeri ürünlerdir. İlişkiden sonra 6 – 7 saat vajina yıkanmaz. Kullanım süresini uzmanından öğrenebilirsiniz.
  • Diyaframlar: Diyaframlar spermin döl yoluna geçişini engelleyen araçlardır. İlişkiden önce vajinaya yerleştirilen bu araçlar ilişkiden 6 – 7 saat sonra çıkarılır.
  • Prezervatif: Erkekler için kullanılan kullan at ürünlerdir.
  • Rahim İçi Araçlar: Uzun yıllar boyunca kullanılabilen türleriyle kullanılan bu araçlar gebeliği önlemede kullanılır. Başlangıçta ve adet süresinde değişiklik etkilerini gösterebilir.
  • Derialtı araçları: Kol derisi altına yerleştirilir. Hormon içerirler ve döllenmeyi engellerler. Adet kanaması miktarını değiştirme veya kanama gibi etkiler gösterebilir. Bu yöntem dahil tüm gebelik korunma yöntemlerini kullanmak için uzmanınızdan bilgi istemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Menüsküs Yırtığı Oluşumunu Nasıl Anlayabiliriz?

Göz İltihaplanması İçin Ne Yapmalı?