in

Gerginlik Baş Ağrısı Nedir?

 

Gerginlik baş ağrısı olarak adlandırılan bu ağrı kaslardaki gerilmelerden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar stresten kaynaklandığı düşünülse de aslında stresi arttıran bir durumdur. Gerilim tipi baş ağrısı aslında migren gibi bulantı, kusma, ışıktan rahatsızlık duyma gibi etkiler görülmez. Günlük hayattan hiçbir şekilde alıkoymayan bu baş ağrısı orta düzeyde bir ağrıdır. Genellikle baş bölümünde basınç, ağırlık ve sıkışma olarak görülmektedir.

 

Gerginlik baş ağrıları genellikle gün sonunda daha çok artar ve uyuyunca geçer. Sabah kalktığında hissedilmez. Ancak bazı baş ağrıları sabah uyanır uyanmaz başlamaktadır. Bu hastalar ağrıların etkileri ile diş sıkma gibi belirtiler de göstermektedir. Aynı zamanda uykuda da diş sıkma ve gıcırtma olur. Boyun ve baş bölgesinde kasların gerginliğine sebep olur.

Gerginlikten kaynaklanan baş ağrısı genelde toplumun genelinde görülen bir rahatsızlıktır. Uzun süreli çalışma saatleri, stres, günlük yorgunluklar gibi birçok neden baş ağrısına neden olmaktadır. Bu baş ağrıları bazen olan bazen olmayan bir durum olmaktadır. Ancak sürekli görüldüğü anda bir uzmana görünmek daha iyi olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Akalazya Nedir Nasıl Geçer?

omep hexal nedir ne işe yarar