in

Akalazya Nedir Nasıl Geçer?

 

Akalazya hastalığı yemek borusunun motor becerisini kaybetmesi olarak tanımlanmaktadır. Tedavisi oldukça zahmetsiz olan akalazya kelime olarak gevşeme anlamına gelmektedir. Yemek borusunun alt tarafında mide ile bağlanan noktadaki kapağın gevşeyememesi soncunda akalazya hastalığı ortaya çıkmaktadır. Akalazya nedir sorusunda kısaca yemeklerin yemek borusundan mideye geçememesi veya tamamen durması anlamına gelmektedir.

 

Akalazya hastalığının ilerlemesi durumunda yemek borusundan mideye geçecek besinler neredeyse birkaç saat içinde geçer. Bu sürekli olarak devam ederse birkaç ay sonra yemekler yemek borusunda bir kilo civarında birikecektir. Akalazya hastalığı erkek ve kadınlarda eşit oranda görünse de özellikle 30 ve 60 yaş arasındaki kişilerde daha fazla görülmektedir.

Akalazya tedavisi olarak öncelikle basit ve iyileşebilir durumlarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kalsiyum ve nitratlı ilaçlar yararlı olabilmektedir.

Botulinum toksin enjeksiyonu, endoskopik balon dilatasyonu ve cerrahi myotomi akalazya tedavisi yöntemleri de hastalığın değişik evrelerinde uygulanabilmektedir. İki defa endoskopik tedavi yapılan ve sonuç alınamayan hastalar için cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Bu tür sorunlarda uygulanacak olan cerrahi yöntem ise genellikle laparoskopik modifiye Heller miyotomisi olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Hemoreit (basur) Belirtisi Ve Tedavisi

Gerginlik Baş Ağrısı Nedir?