in

Gebelik hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Adet döneminde yaşanan gecikmelere bağlı olarak gebelik döneminizin ne zaman başladığını hesaplayabilirsiniz. Ancak gebelik hesaplaması için en doğru sonucu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

 

Hamile olan bayanların ilk hamile olduklarını öğrendikleri tarihten itibaren gebelik sürelerini hesaplayabilmeleri için haftalık bazda bir hesap yapmaları gerekmektedir. Ancak burada genellikle ay bazında bakıldığında bir ayın tam olarak 4 hafta 3 gün olarak hesaplandığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gebelik hesaplama ile ilgili bunun için önemli olanın haftalık olarak süreç hesaplama olduğu da söylenebilmektedir. Sizler de hafta olarak hesap yaptığınızda kolaylıkla haç aylık hamile olduğunuzu da hesaplayabilirsiniz.

4 haftalık gebelik için bir aylık gebe denmektedir. Aynı şekilde 12 hafta olduğunda 3 aylık ve 16-17 haftalık olduğunda da 4 aylık hamilelik mevcuttur denmektedir. Gebeliğin ilerleyen dönemleri için ise mesela 24-25 haftalık süreç için 6 aylık gebelik dönemi bitmiştir denmektedir. 28-29 hafta geçtiğinde 7 aylık süreç ve 36 haftalık bittiğinde de 9 aylık süreç bitmiştir. Ancak 36 haftadan sonra her an doğum için hafta değil gün sayımına girilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

El Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Levmont 2,5/4 Mg Toz İçeren Saşe