in

Faydaları Sayısız Kırmızı Pancar Mucizesi

 

Faydaları Sayısız Kırmızı Pancar Mucizesi

Kırmızı pancar taze sıkılmış suyunun yanında taze,çiğ ve rendelenmiş şekilde tüketilebilen harika bir kış sebzesidir.Bu bitki toprak altında yetişen bir kök sebze olup toprak içinde ki yumruları kırmızı renktedir.İşte bu kırmızı renk, bu  bitkinin antioksidan özellik taşıdığını gösterir.Kırmızı pancara rengini veren pigmentler,kansere  karşı savaş için etkili bir sebze olmasını sağlayarak hücrelere güç  ve sağlık kazandırır.Kırmızı pancar inanılmaz bir potasyum deposu olmakla birlikte sodyum,yağ,protein,karbonhidrat ve diyet lifleri açısından oldukça zengin  bir sebzedir.Bunların dışında kalsiyum,bakır,demir,manganez,beta karoten,A,C,E ve K Vitaminlerini de içeriğinde barındırır.Bu zengin vitamin ve mineral muhtevası kırmızı pancarı birçok hastalığın devası yapmaktadır.

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilmeli?

Kırmızı pancar tüm yıl boyunca bulunabilmekte fakat Haziran-Ekim ayları arasında besin değeri daha yüksek olmaktadır. Küçük veya orta boylu,kökleri ve yaprakları canlı,lekesiz,çatlaksız ve koyu renkli olanları tercih edilmelidir.Yaprakları ve kökleri suyunu kaybetmemesi için çok dipten kesilmemeli,tepeden yaprakları 4 cm alttaki kökleri de 2 cm bırakacak kadar kesilmesi daha doğrudur.Hem kökü hem yaprakları hiç yıkanmadan bir buzdolabı poşetinde maksimum üç hafta kadar saklanabilir.

Kırmızı pancar suyu tüketilmeden önce sirkeli suda iyice bekletilmeli.Daha sonra kaynamış suyun içerisine atarak 3 dakika kadar kaynatılır ve bir süre demlenmeye bırakılır.İçilmeden evvel süzülerek tüketilir. Dilenirse kırmızı pancarın suyu meyve sıkacağı makinesinde pancarlar biraz dilimlendikten sonra suyunu çıkarmak ve bekletmeden içmektir.Ayrıca pancar suyu farklı sebzelerle de kaynatılarak tüketilirse daha maksimum fayda sağlanmış olur.

Kırmızı Pancar Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Pancar suyu hastalıkların tedavisinde 4000 yılı aşan süredir kullanılmaktadır.Yüksek antioksidan özelliğinden dolayı DNA sağlığına etki edebilen ender bir besindir.

Pancar kökünü kaynatıp suyunu içmek artrit,mide,böbrek hastalıkları ve sindirim sistemi sağlığı için fayda sağlar. 1 fincan pancar suyu tüketimi kan basıncı seviyesini azaltabilmektedir.Lösemi,akciğer,deri,prostat ve meme kanseri başta olmak üzere kanserli tümörlerin ortaya çıkmasına neden olan unsurları tamamen ortadan kaldırır.

Pancar suyu karotenoin açısından çok zengin olduğundan gözlerin retina kısmı başta olmak üzere, göz sağlığı üzerinde müthiş koruyucu etkisi vardır.

Pancar suyu yağ depolama riskine karşı karaciğeri korur, yüksek ateşi düşürür,kalp ve damar sağlığından ,diş ve bel ağrılarına kadar çok geniş bir yelpazede sağlığımıza mucizeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Kırmızı(Mor) Soğan ve Süt Karışımının Bilinmeyen Faydası

Mantar Hastalığı Tedavisine Tıbbi Yaklaşım; Mikoday 500 mg Film Tablet