in

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı?

Yağ Yakıcı Özelliğe Sahip Besinler
Yağ Yakıcı Özelliğe Sahip Besinler

Doğum kontrol hapı kullanmayı düşünen kadınların en fazla merak ettikleri sorulardan biri de kilo alıp almayacaklarıdır.
Doğum kontrol hapı, gebeliği önleyici içerisinde östrojen ve progesteron hormonu bulunan ilaçlara verilen isimdir.
Aile planlaması ve istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için en yaygın kullanılan iki araçtan biridir.Diğer yöntem ise prezervatiftir.
Doğum kontrol hapları konusunda yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar, doğum kontrol haplarının obeziteye, şişmanlığa sebep olmadığıdır.
Yapılan araştırmaların büyük bir kısmında bu hapların kilo aldırmadığı bildirilmiştir. Fakat doğum kontrol hapları ihtiva ettiği hormonlar sebebiyle vücutta hafif su tutulmasına yol açabilir. Bu durumda da kadın sene içinde birkaç kilo almış gibi hissedebilir.
Doğum kontrol haplarının iştah açıcı özelliği olduğu doğrudur. İştah açıcı olması ve vücutta su tulumuna neden olması kısa vadede kilo aldırabilir.
Yıllarca örneğin 3-5 yıl doğum kontrol hapı kullanan bir bayan aldığı kiloları doğum kontrol hapına bağlamamalıdır.
Çünkü hiçbir hap kullanmayan bir insanda bile bu geçen 3-5 yıl yaş büyüdükçe bazal metabolizmanın zayıflamasına böylece kilo artışına sebep olacaktır.
Bu nedenle yaş ilerledikçe daha sağlıklı beslenme ve daha fazla hareket etmek konusunda özen göstermek gerekir.
35 yaşını aşmış günde 1 paket sigara içenler, kan pıhtılaşması rahatsızlığı olanlar ,kronik varis hastaları ,karaciğer hastaları ve migren hastaları doğum kontrol hapı kullanmasında sakıncası olan kişilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wartner Siğil Dondurucu Kullanımı ve Kullananlar

Beaucros Kırışıklık Bandı Kullanımı ve Kullananlar