in

Ceviz Kabuğu Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir

 

CEVİZ VE KABUĞUNDA YER ALAN KUVVETLİ MUCİZELER

Ceviz;  içersinde Omega3,Omega6 yağ asitleri,protein,lif,kalsiyum,demir,çinko,fosfor minerallerini,A,C ve B Vitaminlerini bulundurmasından ötürü insan yaşamında büyük öneme sahip bir besindir.Kabuklu yemişlerin en faydalı olanlarından biridir.Ceviz ve kabuğu çok eski zamanlardan bugünlere kadar,çeşitli hastalıkların tedavilerinde ilaç yapımında kullanılmıştır.Ceviz kabuğu hastalıkların tedavisinde olduğu kadar;saç,tırnak ve cilt bakımlarında da harika  bir kozmetik ürünüdür.

Hepimiz cevizi kırdığımızda ortasında bulunan 2 adet kahverengi yaprak şeklinde ki parçayı ne yazık  ki çöpe atıyoruz. Dikkatli bakıldığında çöpe atılan bu parçanın aslında akciğer görümünde olduğunu anında fark edilmelidir.Bu parçaları çöpe atmayıp biriktirdiğimizde doğal tedavi edici bir yöntem uygulamış oluruz.Cevizin arasında bulunan bu yaprakların bir tutamını 1 fincan su ile 2-3 dakika kaynattığımızda doğal bir öksürük kesici ve balgam söktürücü elde etmiş oluruz.Üstelik  bu mucizevi ilacın insan vücuduna hiçbir yan etkisi ve zararı yoktur.Cevizin kendisi olduğu gibi kabuğu da elbette boşuna yaratılmamıştır ve tam bir şifa kaynağıdır.

 

 

CEVİZ KABUĞUNUN YARARLARI VE KULLANILDIĞI ALANLAR NELERDİR?

Şeker  hastalığı ve D Vitamini eksikliği için; yaklaşık 15 adet ceviz kabuğunu kaynamakta olan suyun içerisine atıp, bir müddet daha kaynamasını beklemek ve sonrasında içmek hem şeker hastalığını tedavi edici hem de D vitamini eksikliğini giderecektir.

Saçlar için; kuru veya yaş fark etmeden cevizin kabuklarını kaynayan suyun içerisine attıktan sonra yaklaşık 10 dakika daha kaynatmak yeterli olacaktır.Elde edilen bu doğal su,saç dökülmelerini önleyerek,saçları canlandırır ve kepek oluşumunu inanılmaz bir şekilde engeller.Ayrıca ceviz kabuğu suyu ile saçları  her gün yıkamak, saçlarda ki beyazlamayı da önleyecektir.Yeşil renkteki ceviz kabuklarını kaynattığımızda ki elde edilen su ise saçlara koyu kahverengi bir renk vererek,daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Cevizin kuru dış kabuğunun çay demlenir gibi demlenilip günde 2 fincan içilmesi, bağırsaklarda oluşan kurt ve solucanların tedavisi için etkili bir yöntem olacaktır.Bu karışım aynı zamanda soğuk algınlığı ve öksürüğü de iyi gelecektir.Ceviz kabuğu suyunu ayak ve el tırnak bakımında kullanmak mümkündür.İnce kırılan tırnaklara ceviz kabuğu suyu sürülmesi,tırnakların güçlenmesine sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır.

Cevizin Faydaları

Ceviz

Ceviz yapı olarak cevizgiller familyasına ait olan ağacın vermiş olduğu meyve olarak bilinmektedir. Bununla birlikte dünya genelinde üretilen pek çok farklı ceviz türü olduğu bilinmektedir. Daha çok yaz mevsiminde oluşan ve kışın da yapraklarını döken bir ağaç olarak bilinmektedir.

Cevizin Besin Değerleri

Beyne olan faydası ile bilinen ceviz vücut için oldukça sağlıklı besinlerden birisidir. Yaklaşık olarak 100 gr ceviz baz alındığında ise içerisinde yaklaşık olarak 1,71 gr karbonhidrat içermektedir. Bununla birlikte protein oranı oldukça fazla olmakla birlikte 16,2 gr proteinden oluşmaktadır. Yağlı bir yapıya sahip olan cevizin içinde 64,05 gr yağ bulunmaktadır. Sodyum ve A vitamini açısından oldukça zengin bir bileşene sahiptir.

Cevizin Faydaları

Cilt İçin Faydalıdır: Özellikle cevizin içinde bulunan omega 3 yağ asidinin oldukça fazla bulunmasından dolayı ceviz cilt için oldukça faydalıdır. Cildin esnekliği ile ilgili hızlı bir şekilde gelişim göstermesine yardımcı olan ceviz aynı zamanda cildin kırışıklık gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmaması için de hücrelerin daha canlı kalmalarına da yardımcı olmaktadır.

Beyin İçin Faydalıdır: Yapı itibari ile de beyine oldukça benzetilen ceviz beyin sağlığı için oldukça faydalı olan besinlerden birisidir. İçinde bulunan linoleik ve aynı şekilde alfa linoleik bileşenleri ile sinir sistemi için oldukça faydalıdır. Özellikle strese karşı cevizin faydalı olduğu bilindiği için de beyin hastalıkları ile ilgili ceviz üzerinde yapılan araştırmalar da devam etmektedir. Günlük olarak 1 veya daha fazla ceviz tüketilmesinin hafıza kaybını da önleyeceği yönünde bilgiler de mevcuttur.

Kemik Gelişimine Faydalıdır: Cevizin içinde bol miktarda kalori bulunmaktadır. Bu da kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Cevizin her ne kadar sık ve çok tüketildiğinde kilo almaya yardımcı olduğu sanılsa da aslında cevizin diyet listeleri için uygun olduğunu ve kemik gelişimi ve enerji için de oldukça yararlı olduğunu belirtmekte fayda olacaktır. Bununla birlikte cevizin yüksek oranda kaloriye sahip olmasının yanı sıra tüketildiğinde cevizin içindeki kalori kesinlikle vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Bu da kilo almamanıza yardımcı olmaktadır.

Kanser İle Mücadelede Etkilidir: Cevizin kansere ne derecede etkili olduğu veya tam olarak faydasının bulunup bulunmadığı ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Ancak düzenli olarak ceviz tüketiminin kanserli hücrelerin ilerlemesini yavaşlattığı bilinmektedir. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirdiği için de kanserli hücrelere karşı metabolizmanın daha dirençli olmasına da yardımcı olmaktadır.

 

 

Kan Şekerini Dengelemektedir: Özellikle diyabet hastalarının en önemli sorunlarından birisi de sürekli olarak kan şekerinin düşmesidir. Ceviz ise kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu için diyabet hastaları için de yararlı besinler içinde yer almaktadır. Özellikle diyabet hastalarının sürekli olarak düşen kan şekerine bağlı olarak kalp hastalıklarına da yakalanma oranları da oldukça yüksektir. Bunun için de ceviz tüketimi ile kan şekerini dengede tutarak kalp hastalıkları için de önceden bir önlem alınmış olabilmektedir.

Tokluk Hissi Vermektedir: Özellikle diyabet listelerinde daha fazla enerji verdiği için ceviz ara öğün olarak bile tercih edilmektedir. Oldukça güçlü ve zengin bir besin bileşenine sahip olduğu için de vücudun daha uzun süreli olarak tok kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede de obezite gibi kilo hastalılarında ceviz en büyük yardımcı olarak ilk sırada gösterilmektedir. Uzun süreli olarak tokluk hissini verdiği için aynı zamanda diyabeti de yavaşlatarak kalp hastalıklarının da önüne geçebilmektedir.

Kanın Pıhtılaşmasını Önler:  Ceviz tüketildiğinde kanın temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da kanın pıhtılaşma oranını da oldukça azalttığı için de kalp krizi riskini de oldukça azaltmaktadır.

Kolesterol Seviyesini Dengeler: Ceviz günlük olarak düzenli bir şekilde ve yeteri oranda tüketilmesi gereken en şifalı doğal besinlerden birisidir. Düzenli olarak günlük ceviz tüketimi ise kolesterolün düşmesine ve dengelenmesine de yardımcı olmaktadır. Buna bağlı olarak da damar tıkanıkları veya çeşitli kalp rahatsızlıklarının da meydana gelme riskini de azaltmaktadır.İçerdiği bol miktardaki E vitamini sayesinde ise arterlerde meydana gelebilecek olan plak oluşumlarının önüne geçerek kalp tıkanıklarının meydana gelmesine de izin vermeyerek kalp sağlığını da korumaktadır.

Saç İçin Faydalıdır: Özellikle ceviz saçlar için oldukça faydalıdır. Omega yağ asidi seviyesi oldukça fazla olduğu için de cilt bakımı için de oldukça faydalıdır. İçinde bulunan yüksek orandaki çinko mineralleri sayesinde cildin yağ oranını dengede tutarken aynı zamanda da cildin esneklik yapısını da güçlendirmektedir. Tırnaklar için de ceviz oldukça faydalıdır. Özellikle hem tırnak yapısının hem de saç yapısının oldukça güçlenmesi için ceviz en doğal yöntemlerden birisi olarak bilinmektedir. Bununla birlikte cildin güzelleşmesinde oldukça etkili olan ceviz pek çok kozmetik ürün içinde de tercih edilmektedir. Cevizin kabuğu da oldukça eski tarihlerde saç bakımında tercih edildiği için cevizin kabuğunu veya içini de saçlarınızı daha güçlendirmek için tercih edebilirsiniz.

Uykusuzluk Sorununa İyi Gelir: Ceviz içinde bulundurduğu melatonin sayesinde uykusuzluk için de oldukça etkilidir. Bununla birlikte uyku düzeninde sorun yaşıyorsanız veya düzensiz uyku sorunu yaşıyorsanız cevizi düzenli olarak tüketerek sizler de etkisini fark edebilirsiniz. Cevizin sinir sistemini yatıştırdığına yönelik çalışmalar halen devam etmektedir. Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması ise düzenli ve sağlıklı uyku için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

TİROİD HORMONU TEDAVİSİNDE ETKİN İLAÇ; LEVOTİRON TABLET

VENTİLAR 10 mg FİLM TABLET