in

Anne ve Babadan Çocuğa Geçen Hastalıklar Nedir ve Neden Olur?

 

Anneden çocuğa geçen hastalıklar veya babadan çocuğa geçen hastalıklar genel olarak kalıtsal hastalıklar olarak bilinmektedir. İnsanın genetik yapıtaşı olan DNA birçok hastalığın kuşaklar boyu iletilmesini sağlayabilir. DNA yapıtaşı canlı özelliklerini belirleyen genetik kodlardır. Genler aracılığı ile aktarılan DNA anne babalarımızın ve atalarımızın gen özelliklerinden izleri sürdürerek nesillere aktarmaktadır. Atalarınızdan gelen iyi ve kötü genetik özelliklerin sizde görülme ihtimali vardır. Kalıtsal özellikler veya genetik bozukluklar soyağacımızı meydana getirmektedir. Peki, kalıtsal özellikler nedeniyle oluşan sorunlar nelerdir? Dilerseniz birkaç örnek verelim:

 

anne-ve-babadan-cocuga-gecen-hastaliklar-nedir

  • Diyabet veya Şeker hastalığı genler aracılığı ile çocuklara geçebilir. Şeker hastalığı insülin hormonuna bağlı veya hücresel özelliklere bağlı olarak kandaki şekerin yeterince kullanılamaması ve kanda birikmesi olayıdır.
  • Renk körlüğü kalıtsal nedenlerle oluşabilir.
  • Hemofili genetik olarak aktarılan hastalıklardandır.
  • Guatr rahatsızlığı genler aracılığı ile çocuklara aktarılabilir. Bu rahatsızlık genellikle boyunda oluşan şişlik ile kendini gösterebilir.
  • Astım kalıtsal özelliklerle çocuklara aktarılabilir.
  • Diğer kalıtsal özelliklere sahip hastalıklar arasında KOAH, saç dökülmesi, aşırı tüy sahibi olma veya olmama, AIDS, JRA, kemik erimesi, sarılık gibi sorunlar bulunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Ağrılarla Baş Etmek İçin Doğal Ağrı Kesiciler

Omuz ve Boyun Ağrılarına İyi Gelen Öneriler