in

Omuz ve Boyun Ağrılarına İyi Gelen Öneriler

 

Bu yazımızda toplumda çok sık rastlanan boyun ve omuz ağrılarına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını vermeye çalışalım. Elbette ağrıların doktorunuz tarafından incelenmesi ve çeşitli sağlık sorunlarının önceden tespit edilmesi çok önemlidir. Boyun ağrılarına çözüm veya omuz ağrılarına çözüm ararken bu tür ağrıların kas sıkışması gibi, tutulma gibi nedenleri olabileceğini de unutmamalıyız. Ancak sürekli tekrarlayan ve şiddeti artan ağrılar mutlaka incelenmelidir. Boyun ve omuz ağrısına iyi gelen egzersizler ve çözümlerle ilgili bilgi verelim:

boyun-ve-omuz-agrilari

  • Kendinizi zorlamadan omuzlarınızı çevirmek; önden geriye, geriden öne doğru zorlamadan çevirmek iyi gelebilir. Boyun için başınızı kendinize zarar vermeden çevirmek iyi gelebilmektedir. Ancak ağrınız sağlık sorunu nedeniyle oluyorsa doktorunuzdan bilgi almadan egzersiz yapmayın.
  • Kas kaynaklı ağrılara karşı buz kompresi uygulamak ağrıları hafifletebilir. Bir bez veya havlu içine konan buzlar 5 – 10 dakika bekletilebilir.
  • Eczacınıza ve doktorunuza danıştıktan sonra ısı veren ve ağrı kesen kremler ile hafifçe boyuna ve omuza masaj yapabilirsiniz. Masaj yaparken kasları zorlamayın ve hafifçe ovalayarak kremi yedirin.
  • Baskı ve stres duyguları en çok boyun ve omuzlara baskı yapar. Duygusal kökenli ağrılar için çeşitli gevşeme tekniklerini öğrenmeli, stresinizi azaltacak aktiviteler yapmalı, kendinize güzel zaman ayırmalısınız.
  • Protein açısından zengin içeriğe sahip gıdalar tüketmek kas kaynaklı ağrı sorunlarına iyi gelebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Anne ve Babadan Çocuğa Geçen Hastalıklar Nedir ve Neden Olur?

Bepanthen Krem (Merhem) Nedir?