in

Akciğer Embolisi, Akciğer İnfarktı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer embolisi, pelvis yada bacak venlerinden kalkan trombusların akciğer arterlerini tıkamasıdır. Bunun sonucu % 10 oranında infarkt oluşabilir. İnfarkt, hemorajik konsoludasyon ve nekrozla karakterizedir.

Akciğer Embolisi Akciğer İnfarktı Tedavisi

• Her olguda oksijen verilmesi gereklidir.

• Akciğer arterlerinin spazmı da tabloya eşlik edebileceğinden Eupaverin 0.06-0.1 iv. yada yüksek dozda papaverin yavaşça i.v. yapılmalıdır.

• Vagus refleksini önlemek için Atropin i.v. (0.75 mg dozunda) pupilla genişlemesiyle kontrol edilerek; yada düşük dozlarda s.c. uygulanır.

• Kalp yetmezliği durumunda Strophantin i.v. 0.125-0.25 mg uygulanır.

• Öksürüğe karşı Codeine phosphat içeren öksürük kesiciler verilir.

• Ağrı kesiciler, bu arada ağrı çok şid­detli ise Morphine 10 mg s.c. Morfin etkili analjezikler, Dolantin uygulanır.

• Tansiyon düşmesine karşı Etilefrin (Effortil) günde 3 defa 1 tablet (5 mg) verilir. Santral analeptikler kontrendikedir Kan basıncının normalin üstüne çıkmaması gerekli olup, buna dik­kat edilmelidir.

• Antikoagülanlar yeni embolilerin ortaya çıkmaması için (profilaktik) olarak kullanılmalıdır. Heparin (Liquemin veya eşdeğerleri) 10.000 İ.U i.v. uygulanır. Bunun etki süresi 2-4 saattir. 4 saat son­ra tekrarlanmalıdır. Heparin uygulaması 3-10 gün sürdürülür (4-6 saat ara ile i.v.).

Oral antikoagülanlar (örn. Marcoumar) Heparin tedavisi ile birlik­te uygulanır, Heparin kesildikten sonra en az 3 ay sürdürülür. Doz, protrombin zamanı kontrol edilerek ayarlanmalıdır. Aşırı doz belirtileri (kanamalar) ortaya çıkarsa K-vitamini (örneğin Konakion Ampul 10 mg) 1-2 ampul yavaş olarak i.v. yoldan enjekte edilir. Gerekirse bu tedavi kan transfüzyonu ile tamamlanmalıdır.

• Streptokinaz Preparatları (örn. Kabikinase, Streptase Hoechst, Streptokinaz Braun) fibrinolitik etkileri nedeniyle özellikle taze ak­ciğer infarktlarında Heparinden daha yararlıdır. Streptokinaz, ilk yarım saat içinde 250.000 IU (serum fizyojik içinde), sonra saatte bir 100.000 IU (3 gün süre ile) uygulanmalıdır. Hastanın sakinleşti­rilmesi için Diazem Amp. 10 mg im. uygulanması unutulmamalı­dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Gebelikte Şişen Ayaklara İyi Gelen 10 Doğal İlaç

Akciğer Ödemi (AKUT)