in

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer
Ağız İçi Aft Nasıl Geçer

Ağzımızın içinde herhangi bir bölgede aniden belirebilen ve oluştuğu bölgede ağrıya neden aft hakkında bilgili olmak aftın bakımı ve kısa sürede iyileştirilmesi için önemlidir.

Ağızda aft neden çıkar

Ağız içerisinde dilde, yanakların iç tarafında, dudakta, yumuşak damak bölgesinde aniden beliren minör, majör ve herpetiform çeşitleri olan aftlar bir çok nedenle meydana gelebilir. Aftın oluşmasının aslında temel bir nedeni vücudun bağışıklık sisteminin bir reaksiyonudur. Bağışıklığınızın zayıflaması ve vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin, protein ve kalsiyum gibi faktörleri edinememesi nedeni ile aft oluşabilir. Ayrıca stress, dengesiz beslenme, asitli besinler, sigara, diş bakımının yapılmaması, folik asit ve b12 vitamini eksikliği nedeni ile aft oluşumu meydana gelebilir.

aft-yarasi.jpg

Ağrılı olan ve gerek konuşma gerekse beslenme standartlarınızı aşağıya çeken aft oluşumunun önüne geçebilmek için çeşitli ilaçlar kullanabileceğiniz gibi evde çeşitli uygulamalar yaparak da aftın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Aft tedavisi karbonat

Ağız sağlığının neredeyse her alanında kullanılabilen karbonat başta diş temizliği olmak üzere dil, damak ve bademcik temizliğinde de kullanılabilmektedir. Bir su bardağı ılık içme suyuna 1 tatlı kaşığı karbonatı ekleyin ve iyice karıştırın. Oluşturduğunuz bu su ile 1 dakika boyunca gargara yaptıktan sonra suyu tükürün ve bir süre içecek tüketmeyin ve aşırı yutkunmaktan kaçının. Bu uygulamayı 2 günde bir uyumadan önce yapın ve aft iyileşene kadar tekrarlayın. Hem dişlerinizin temizliğini sağlayacak hem de ağız içindeki zararlı bakterileri ortadan kaldıracaktır.

agizda-surekli-aft-cikmasi.jpg

Aft bitkisel tedavi

Aft için uygulanabilecek en temel bakım yöntemleri genellikle lif içerikli sebzeler ve meyveler ile sağlanabilir. Yaranın üzerine uygulamak yerine bu besinlerle beslenmek de aft için faydalı olacaktır. Çünkü bu tip inflamasyonların oluşmasındaki bir etken de vücuttaki lif eksikliği olabilir.

Kuru siyah çayı bir demleme poşetinde ılık suyla ıslattıktan sonra yaranın üzerine tampon yapmakta aftın iyileşmesi için etkili olabilir.

Ekinezya bitkisinin ılık suda demlenmesi ile yapılacak olan gargara da aft oluşumunu engeller ve var olan aftın giderilmesi için etkili olabilir.

Doğal elma sirkesine bir miktar tuz ve limon ekleyerek yapılacak olan gargara ağız içerisindeki yaralardaki iltihabın kurumasını ve bakterilerin yok olmasını sağlar.

Diş sağlığımız için hep doğru bildiğimiz ama aslında doru olmayan konu başlıklarını sizler için bir bir sıralıyoruz.

İşte ağız ve diş bakımı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar

 

agiz-ve-dis-bakimi

  1. Dişleri fırçalıyorum bu yeterli…

Sağlıklı ağız ve dişlere sahip olabilmek için maalesef bu yeterli olmuyor.  Çürük dişler genellikle fırçalamanın zorlaştığı arka ve ara kısımlarda oluşmaktadır.  Sadece diş fırçası ile tam anlamıyla temizlenemeyen bu bölgeler için ara yüz fırçalarından yardım almak gerekmektedir. Arka kısımlarda bakteri ve mikroorganizmalar çok daha kolay tutunarak çürük oluşumlarına neden olmaktadır. Asıl diş bakımı arka taraflar yoğunlaşarak yapılmalıdır.

  1. Diş etlerim hassas olduğu için kanıyor…

Diş fırçalama sırasında ortaya çıkmakta olan diş eti kanaması hiçte normal bir durum olmaktadır.  Bu durum dişlerin kontrolden geçmesi gerektiğinin ne özel habercisidir.  Diş ile diş etleri arasında yer edine diş etlerinin bri an önce temizlenmesi gerekmektedir.  Sağlıklı diş etlerinde fırçalama sırasında kanamalar oluşmamalıdır.

  1. Sert fırçalar daha iyi temizler…

Her nedense sert diş fırçalarının dişleri daha iyi temizlediğine inanılmaktadır. Fakat bu yanlış bir kanıdır.  Oysaki sert fırçalar dişlerinize aksine zarar verebilmektedir. Aşınmaların yaşanmasına en büyük sebeptir.

Mine tabakası aşınan dişler daha sarı bir renk kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Alerjinizin İyileşmemesinin 4 Nedeni Ve 4 Çözüm

Alerjinizin İyileşmemesinin 4 Nedeni Ve 4 Çözüm

Epilepsi Hastalığı İçin Neruda