in

Addison Hastalığı Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Adrenal bezin primer hastalığı sonucu ortaya çıkan adrenokortikal yetmezlik durumudur. Adrenal bezin kısmen yada tamamen harabiyeti sonucu kanda glukokortikoid ve mineralokortikoid hormon­lar azalmıştır. Olguların % 80’nin otoimmun bir proçesle ilgili ol­duğu, kalanının tüberküloza bağlı olduğu ileri sürülmektedir. Bu arada AIDS de sebep olarak sahneye çıkmış durumdadır. Sebep­ler arasında nadir olarak adrenal bezin fungal hastalıkları, sarkoidoz, adrenal hemoraji, neoplazm, amiloidoz da sayüabilir.

Addison Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

• Bitkinlik

• Kilo kaybı

• Ortostatik hipotansiyon

• İş­tahsızlık

• Bulantı, kusma

• Diyare

•Soğuğa karşı dayanıklılı­ğın azalması,

• Hipotansiyon

Addison Hastalığı Tedavisi İlaç Çeşitleri

• Sürrenal korteks hormonla­rıyla substitüsyon tedavileri uygulanır. Hafif olgularda küçük dozlarda Prednison (örn. günde 5-10 mg); ya da Cortison kullanılabilir. Ağır olgularda fazla miktarda Prednison (örn. günde 30-50 mg, dörde bölünmüş olarak) verilebilir. Sonra her 4-5 günde bir, doz 5-10 mg azaltılarak idame dozuna geçilir. Seçilecek diğer preparatlar:

• Hidrokortizon (Deltacortril Tablet 5 mg, Codelton Tablet 5 mg) ve eşdeğerleridir. Enfeksiyon, ameliyat, travma gibi durumlarda kortizon dozu 2-10 kat arttırılır. Uygulanan preparat­lar nedeni ile özellikle aşırı tuz tutturucu Cortison ve DOCA uygu­lamalarında su retansiyonu, ödemler ve hipertansiyon oluşabilece­ği unutulmamalı, bu nedenle gerekirse tedaviye salüretikler (Chlorothiazid grubu diüretüder) eklenmelidir.

Kronik adrenal yetmezlikte: Hidrokortizon oral olarak her sabah 10 mg ve öğleden sonra 5 mg verilir. Ya da Fludrocortizon oral günde 0.1 – 0.2 mg verilir.

Addison Krizinde: Hydrocortison çok etkilidir. Başlangıç do­zu olarak 100 mg hızlı olarak infunde edilmelidir (ya da Aidosteron 0.5 mg i v.) uygulanır. Hidrokortizon yoksa alternatif olarak 6 saatte 4 mg Deksametazon (1 ml Dekort) veya 6 saatte bir 25 mg Prednisolone ampul yapılır. Ancak, hidrokortizon yerine kullanıla­cak bu preparatlar az tuz tutturucu olduğundan ilâve olarak 1 am­pul 10 mg DOCA im. yapılmalıdır.

Hidrokortizon ve alternatiflerinden başka günde 2-4 Litre % 5 Dekstroz, İsotonik NaCl solüsyonu (i.v. in füzyon şeklinde) uygu­lanması da gereklidir. Addison Hastalığı, eğer tüberkülozla ilgili ise antitüberkülotik tedavi uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Adenovirus Enfeksiyonu Nedir?

Adipositas (Şişmanlık) Neden Olur? Tedavi Yöntemleri ve Kullanılacak İlaçlar