in

A –ferin Forte Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

A –ferin Forte Tablet

A –ferin Forte Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

A –ferin Forte tablet içerisinde etkin olarak parasetamol bulunduran ilaç gruplarında yer alan bir ilaçtır. Sarı renkte ve oval bir şekle sahip oral (ağız yoluyla) olarak kullanılan bir ilaçtır. Emilimi oldukça hızlı olduğundan vücudunuzda kısa sürede etki eder. Özellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların giderilmesi ve tedavisinde kullanılmaktadır. Gribal enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan burun akıntısı, geniz akıntısı, boğazda oluşan gıcıklanma ve kaşıntıların, aksırmaların, hapşırmaların tedavisinde ulanılır. Bunların haricinde ise yine soğuk algınlığının ve gribal enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan göz sulanmalarının, baş ağrılarının, adele ağrılarının, vücut kırgınlıklarının, yüksek ateşin, gözlerde oluşan kaşıntıların giderilmesinde ve tedavisinde kullanılır. İlaç emilimi hızlı olduğundan kullanılmaya başlandığında 20- 30 dakika içerisinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

 

 

A –ferin Forte Tabletin Kullanılmasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

A –ferin Forte tablet uykuya ve bitkinliğe yol açabileceğinden bu ilacı kullananların ilacın etkisi geçmeden araç kullanmamaları gerekir. İlaç kullandıktan sonra yüksek ve korunaksız yerlere çıkılmamalı.

Karaciğer yetmezliği olan bireylerin bu ilacı kullanmaması gerekmektedir.

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı (diyabet) olanlar, kronik akciğer hastalıkları olanlar, böbrek bozukluğu olanlar bu ilacı kullanırken dikkat etmeli ve kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

A –ferin Forte Tablet Nasıl Kullanılır? Günlük Kullanım Dozu

Doktor önerisi dahilinde doz uygulanmalı. 12 yaş ve üzerindeki kullanacaklar için 6 saat arayla 1 tablet şeklinde kullanılmalıdır. Bu da günde 3 tablet kullanımına tekabül etmektedir. Ancak doktorunuz uygun gördüğünde ve önerdiğinde 4 saatte bir şeklinde de kullanılabilir.

A –ferin Forte Tabletin Olası Yan Etkileri

Deri döküntüsü, uyku ve halsizlik, görmede bulanıklaşma, taşikardi, baş dönmesi, mide rahatsızlığı, gastrit bozuklukları, ağız içinde kuruluk, uyuklama hali gibi yan etkileri bulunmaktadır.

A –ferin Forte Tablet Kullanımı İçin Uyarılar

A –ferin Forte tableti kesinlikle 7 günden fazla kullanmamalısınız. Hamile ve bebek emziren annelerin bu ilacı kesinlikle kullanmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Neruda 250 Mg Oral Çözelti Endikasyonları

Ben- Gay Merhem Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?