in

Yaşlılarda Düşme Nedenleri ve Önlemleri Nelerdir?

Düşmeler neden yaşlı insanlar için özel bir endişe kaynağıdır?

Herkes düşebilir, ancak düşmeler yaşlı insanlar (65 yaş ve üstü) için önemli bir sağlık sorunudur .

Düşmeler, Türkiye’de kasıtsız yaralanmaların önde gelen nedenidir. Nüfusumuz yaşlandıkça ve yaşlı insan sayısı arttıkça, daha fazla düşme olasılığı ve düşmeye bağlı hastaneye yatışlar artıyor.

Yaklaşık 3 yaşlı Türk vatandaşından 1’i son 12 ayda bir düşüş yaşar. Bunlardan 5’te 1’i hastaneye yatmaktadır.

Düşmeler yaralanmaya neden olmasa bile, genellikle yaşlı bir kişide güven kaybını tetikler ve sürekli düşme korkusuna yol açar. Zamanla bu, kişinin hareketlerini sınırlamasına ve aktivitelerini azaltmasına neden olabilir, bu da düşme riskini daha da artırır.

Ancak çoğu düşme önlenebilir ve kişinin yaralanma riski azaltılabilir. Motivasyon, sağlıklı alışkanlıklar ve riskin nasıl azaltılacağına dair bir farkındalıkla hepimiz yaşlıların düşmesini önlemede üzerimize düşeni yapabiliriz.

Yaşlı insanlar neden düşebilir?

Birisi düşerse, bunun nedeni konsantre olmamaları veya sakar olmaları değildir. Yaşlı insanların düşmesinin nedenleri şunlardır:

Vücuttaki değişiklikler

Vücudumuz, normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak kademeli olarak ve yıllar içinde değişir. Yaşlandıkça şunları fark edebilirsiniz:

 • Yürürken dengesiz hissetmek gibi denge sorunları,
 • Örneğin yürürken ayaklarınızı kaldırmayı zorlaştıran daha zayıf kaslar
 • Daha zayıf görme, yani net görememeniz veya ani ışık değişiklikleri veya parlama ile ilgili zorluk yaşamanız
 • Daha yavaş reaksiyon süreleri
 • İnkontinans (idrar yapma veya bağırsaklarınızla ilgili sorunlar) veya bunama gibi yeni sağlık sorunları…

Bu değişiklikler normal yaşlanmaya bağlı olabilir veya bir hastalık veya durumdan kaynaklanabilir. Hareket etme şeklimizi etkileyebilirler ve bazen düşmemize neden olabilirler.

Evin içinde ve çevresindeki düşme tehlikeleri nelerdir?

Neredeyse her 3 düşmeden 2’si evin içinde ve çevresinde meydana geliyor. Yaygın ev tehlikeleri şunlardır:

 • Zayıf aydınlatma,
 • Gevşek terlikler veya dar topuklu ayakkabılar gibi güvensiz ayakkabılar,
 • Islak veya cilalı zeminler veya dökülmeler gibi kaygan yüzeyler,
 • Kilim, paspas ve elektrik kabloları gibi takılma tehlikeleri,
 • Basamaklar ve düz olmayan yüzeyler…

Genel sağlık ve refahı ihmal etmek

Fiziksel olarak aktif veya formda kalmayan yaşlı insanlar, daha zayıf dengeye ve daha zayıf kaslara sahip olma eğilimindedir, bu da düşme olasılığını artırır. İyi beslenmemek ve yeterince su içmemek, güvenli bir şekilde hareket edebilecek kadar güçlü olmalarını da zorlaştırabilir.

Düşme için başka hangi risk faktörleri var?

Bazı koşullar, bir kişinin düşme olasılığını artırır, bunlar:

 • Önceki düşme öyküsü — Son 6 ay içinde birden fazla düştüyseniz, tekrar düşme olasılığınız daha yüksektir.
 • Düşük tansiyon — Doğal olarak düşük tansiyonu olan yaşlı insanlar hareket halindeyken sersemlik, baş dönmesi veya dengesizlik hissedebilir.
 • Postural (ortostatik) hipotansiyon – Bu durumda biri, oturmaktan ayağa kalkmak gibi pozisyon değiştirdiğinde kan basıncı düşer. Postural hipotansiyonu olan yaşlı insanlar – ister doğal isterse bir ilacın yan etkisine bağlı olsun – düşme riski yüksektir.
 • İnkontinans – Sık sık tuvalete gitmeniz gerekebilir, bu da özellikle geceleri düşme riskini artırır.
 • İnme , Parkinson hastalığı ve artrit – Bu koşullar hareket şeklinizi değiştirir ve tökezlerseniz, hızlı tepki vermenizi ve kendinizi durdurmanızı zorlaştırır.
 • Diyabet – Kan şekeri seviyelerindeki değişiklikler sizi baygın hissetmenize neden olabilir. Diyabet ayrıca görme duyunuzu etkileyebilir ve ayak ve bacaklarınızdaki hissi azaltabilir.
 • Depresyon – Depresyonu olan yaşlı insanlar düşme riskini artırabilecek, düşmeye neden olacak ilaç alabilirler.
 • Alzheimer hastalığı ve diğer bunama – Hafıza kaybı olan yaşlı kişiler çevrelerinin daha az farkına varabilir ve daha az tepki verebilirler.

İnce, zayıf kemiklerle karakterize olan osteoporoz, düşmeler için bir risk faktörü olmasa da, eğer yaşlı biri düşerse kemiğini kırma veya incitme olasılığı daha yüksektir.

Doktorumu ne zaman görmeliyim?

Düştüyseniz, kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzla konuşun. Düşmeler, yeni bir tıbbi sorun, ilaçlarınızın yan etkisi, denge sorunları veya kas zayıflığı dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarından herhangi birine işaret edebilir. Doktorunuz gelecekte düşme şansınızı azaltmanın yollarını önerebilir.

Düzenli kontroller için doktorunuzu görmek de iyi bir fikirdir. Bu, gelecekte daha ciddi bir düşüşe neden olmadan önce sahip olabileceğiniz endişelerin ele alınmasını sağlamaya yardımcı olur.

Düşmeler nasıl tedavi edilir?

Düştüyseniz veya düşme riskinizden endişe ediyorsanız, doktorunuz aşağıdaki müdahaleleri önerebilir.

D vitamini ve kalsiyum takviyeleri

Doktorunuz D vitamini ve kalsiyum takviyesi almayı önerebilir. Bu, kemik sağlığınızı iyileştirmeye ve düşmenin kırılmaya neden olma olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Doktorunuz tarafından ilaç kontrolleri yapılabilir

Bazı ilaçlar uyuşukluk, kafa karışıklığı, kararsızlık veya baş dönmesi gibi yan etkilere neden olur. Bu yan etkiler düşme riskinizi artırabileceğinden, doktorunuz veya eczacınız değişiklik gerekip gerekmediğini görmek için bir ilaç incelemesi yapabilir.

Pediatri kontrolü

Yaşlanma, yürüme şeklimizi ve dengemizi değiştirebilecek ayaklarda değişikliklere neden olur. Yürümekten dolayı ağrılı veya şişmiş ayaklarınız varsa veya karıncalanma veya iğne batması gibi başka belirtiler görüyorsanız, dolaşımınızı iyileştirmenin, şişliği azaltmanın ve bacaklarda ve ayaklardaki ağrıyı azaltmanın yolları hakkında tavsiye almak için bir ayak hastalıkları uzmanına görünün.

Görme kontrolleri ve katarakt ameliyatı

Herhangi bir göz probleminin erken tespiti, gözlerinizin daha da kötüye gitmesini engelleyebilir. Gözlerinizi kontrol ettirmek için optometristinize veya doktorunuza görünün. Katarakt nedeniyle görmekte zorlanıyorsanız, bunları çıkarmak için yapılan ameliyat, gelecekteki düşme ve kırık olasılığını azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kalça koruyucuları

Yaşlı insanlar, düşmeden kaynaklanan en yaygın yaralanma olan kalça kırıklarına karşı özellikle savunmasızdır. Kalça koruyucuların sizin için uygun olup olmadığını düşünün. Bunlar özel iç çamaşırlarının içine yerleştirilerek düşme durumunda korunmaları için kalçaların üzerine yerleştirilir. Özellikle osteoporozu olanlar veya sık sık düşenler için kırık kalça olasılığını azaltırlar.

Düşmeler nasıl önlenebilir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere düşme riskini azaltmanın birçok pratik yolu vardır:

Yaşam tarzı değişiklikleri

 • Fiziksel olarak aktif olun. Yaşınız ne olursa olsun, haftada 5 kez, sizi daha güçlü kılacak ve dengenizi geliştirecek en az 30 dakika aktivite yapmayı hedefleyin. Uygun aktiviteler arasında tai chi, dans ve grup egzersiz programları yer alır.
 • Sağlıklı beslenin. Özellikle sıcak havalarda çok çeşitli yiyecek ve içeceklerin tadını çıkarın. Çok zayıfsanız, gıda takviyeleri yardımcı olabilir.
 • Duruşla ilgili baş dönmesini önlemek için yattıktan veya oturduktan sonra yavaşça ayağa kalkın.

Evdeki değişiklikler

Ayrıca evinizde bulunan 3 tür potansiyel tehlikede olumlu değişiklikler yaparak düşme riskinizi azaltabilirsiniz: aydınlatma, kayma ve takılma.

Aydınlatma

Evin etrafındaki iyi aydınlatma önemlidir. Etrafta dolaşırken ışıkları açın. Geceleri koridor ışıklarını açık bırakın. Pencerelerinizde file perde veya panjur kullanarak evinizin içindeki kamaşmayı azaltabilirsiniz. Bu değişiklikler, gözlerinizin nereye gittiğinizi görmesini kolaylaştırır ve düşme olasılığını azaltır.

Kayma

Evde giydiklerinizi değiştirmek ve tehlikeli yüzeyleri sabitlemek kayma riskini azaltabilir. Duş ve banyo gibi ıslak alanlarda kaymaz paspaslar kullanın. Daha büyük odalar için tüm zemini kaymaz malzeme ile yapmaya özen gösterin. Duşa veya banyoya korkuluk veya koltuk takın. Görmeyi kolaylaştırmak için basamakların ve merdivenlerin kenarlarına kaymaz bant yerleştirin. Dış mekan yollarından yosun, balçık veya düşen yaprakları temizleyin. Ayağınıza sıkıca oturan, uygun şekilde takılmış ayakkabılar giymek de kaymaları önlemeye yardımcı olabilir.

Takılma

Küçük önemsiz görünen şeylerde bile takılma tehlikesi olabilir. Yürüme yollarını dağınıklıktan uzak tutun ve elektrik kablolarını süpürgelikler boyunca bantlayın. Açıkça görülebilmeleri için zemin seviyesindeki küçük değişiklikleri belirgin renklerle işaretleyin. Düşebilecek gevşek malzeme yerine kapıların altına bir “çekme önleyici” takın. Eski paspaslardan, yırtık veya gerilmiş halılardan kurtulun..

Düşmeyi takip eden komplikasyonlar var mı?

Düşmeler hem erkeklerde hem de kadınlarda kalça ve uyluk yaralanmalarına neden olabilir. Kalça kırığı hastaneye başvuranların en yoğun olan sebebidir (10 vakada 9’u). Düşmelerden kaynaklanan diğer yaralanmalar arasında kafa yaralanmaları, bilek kırıkları ve diğer yaralanmalar bulunur.

Kalça kırıkları ayrıca, yaşlı insanlar daha az bağımsız hale geldikçe, aile üyelerine ve bakıcılara daha fazla bağımlı hale geldikçe ve bir yaşlı bakımı tesisine taşınması durumunda uzun vadeli ağır bir yük getirir.

Bir düşüşten sonra, birçok yaşlı insan tekrar düşmekten korkar ve yürümeye olan güvenini kaybeder. Bu nedenle daha az fiziksel aktivite yapmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, zamanla bu azalan hareket, daha zayıf denge, daha zayıf kaslar ve daha sert eklemler nedeniyle başka bir düşüş yaşamanızı daha olası hale getirir.

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

İlk Yardım Çantası İçindekiler Nelerdir?

Göğüs Yaralanmaları Nelerdir?