in

Türkiye’de En Sık Görülen 10 Omurilik Yaralanması

Türkiye’de her yıl omurilik yaralanmaları yaşayan 15000 e yakın omurilik yaralanmasına ilişkin vatandaş raporu bulunmaktadır. 

Mevcut tedavi yöntemleri ile basit omurilik yaralanmaları iyileştirilmektedir. Ancak omurgada ciddi bir yaralanma, kişinin yaşamını ciddi şekilde değiştirme potansiyeline sahiptir.

Türkiye’de omurilik yaralanmalarının en sık rastlanan kaza listesi şöyle:

10. Kişinin Bir Başka Kişiye Sert Teması Neticesinde Oluşan Omurilik Yaralanmaları

Bireyler arasındaki şiddetli çarpışmaların bazen yıkıcı sonuçları olabilir. Bireylerin birbirlerine saldırısı, morluklara ve kemiklerin kırılmasına neden olabilir. Bu oluşan hasarlar bireyin yaşamını sonsuza dek değiştirebilecek omurilik yaralanmalarına açabilir. Bireyin bir başka bireyi itekleyerek düşmesine neden olması veya bireyi iteklemesi sonucunda sert nesnelere çarpması ciddi zedelenmelere neden olabilmektedir. Sokakta yürürken omuz omuza istemeden çarpışan bireylerde görülebilecek kişiden kişiye temas, bazen ciddi omurilik yaralanmalarına neden olabilir.

9. Bisiklet Kazaları Sonucunda Doğan Yaralanmlar

Bisikletçiler yollarda korunmasızdır ve ne yazık ki, çoğu zaman araçlar veya doğada bulunan bazı cisimlerle (ağaçlar, köpekler, kediler, bahçe duvarları vb.) çarpışabilmektedirler. Her zaman söylenen ve herkes tarafından bilinen kask takmak hayat kurtarır sözü işte bu yüzdendir. Fakat bisiklet sürücülerinin çoğu takmaları gereken bu kaskı hayati tehlikesine önem verdiği için değil modaya ayak uydurmak için takmaktadır. Yani bir aksesuar gibi görmektedirler. Bu görüş olumsuzda olsa bisiklet kazalarındaki ölümcül riskleri azaltmıştır. Fakat bisikletten düşen kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Ölümcül olmasa da bisikletten düşenlerin birçoğu omurilik yaralanmalarıyla karşı karşıyadır.

8. Yayaların Dikkatsizliği Sonucu Oluşan Kazalar

Cadde boyunca normal bir şekilde yürüyen yayı da bazı kazalar bulabilmektedir. Mesela sürücülüğü iyi olmayan birisinin kaldırıma çıkarak yayaları ezmesi gibi yada kaldırımda yürüyen kişinin üzerine bir şeyin düşmesi gibi çeşitli kazalar yayaları bulabilmektedir. Bu tip kazaların çok ağır olanları da var hafif olanları da var. Bu tip kazalar yayaların omurilik zedelenmesine neden olmaktadır. Hatta ölümlerine dahi sebep olmaktadır. Bazı durumlarda, yayaların dikkatsizliği sonucunda da kazalara neden olunmaktadır. Araştırmalar dikkati dağıtılmış yayaların kolayca omurilik yaralanmaları ile sonuçlanabilecek çarpışma veya kazalara sebebiyet verdiğini göstermektedir.

7. Tıbbi ve Cerrahi Komplikasyonlar, Başarısız Ameliyatlar


Tıp uzmanları, hayat kurtarmak ve ağır yaralı kişilerin sağlığının normale dönmesi için her geçen gün daha gelişmiş teknolojik aletlerle çaba gösteriyorlar. Ancak, tıbbi müdahaleler sırasında işlerin ters gittiği zamanlar da var. Tıbbi hatalar ölümcül olabilir ve Türkiye’de her yıl 50.000 insanın tıbbi müdahalede oluşan terslikler nedeniyle öldüğü tahmin edilmektedir . Bu tür hatalar ölümcül olmasa bile, omurganın yaralanması gibi kalıcı hasara neden olabilir. Cerrahi sonrası enfeksiyonlar yaşamı tehdit edici olabilir ve omuriliğin zedelenmesi ile sonuçlanabilir.

6. Düşen Nesneler


Kazalar meydana gelir ve düşen bir cisimle çarpışma hayatınızın gidişatını sonsuza kadar değiştirebilir. İnşaat alanları, doğa alanları ve hatta büyük buz sarkıtları veya dolu, özellikle size yüksek hızda yaklaşırlarsa omurgaya zarar verebilir. Bazı meslek kolları, bu tür kazalara diğerlerinden daha fazla eğilimlidir, bu nedenle inşaat sektöründe veya benzer bir şekilde çalışıyorsanız, baretlerin ve güvenlik malzemelerinin kullanılması zorunludur.

5. Motosiklet Kazaları


ABD’de motosiklet kazaları hala yaygındır. Yolda araç sürücülerine kıyasla çok az miktarda binici olmasına rağmen. Yolda bir motosiklete binen herkes için etkin dış koruma esastır. Onsuz, düşük hızlı bir çarpışma bile ölümcül olabilir.

4. Dalış Yaralanmaları


Yüksek yerlerden suya dalmak, boyuna ve omurgaya büyük miktarda baskı uygulayabilir. Tecrübeli dalgıçlar potansiyel tehlikelerin nasıl tespit edileceğini bilir. Ancak, deneyimsiz dalgıçlar, eğer altındaki su çok sığsa veya dalış yolunda cisimler varsa ölümcül veya felaket yaralanmalarına maruz kalabilir.

3. Ateşli Silah Yaralanmaları


Silah şiddeti dünyanın her yerinde büyük bir sosyal sorun olmaya devam etmektedir. Sadece bir kurşunla hafif yaralanma bile olsa omuriliği kesebilir ya da zedeleyebilir ve kalp atışı sırasında yaşamı değiştiren yaralanmalara neden olabilir. 

2. Yüksekten Düşme Nedeniyle Yaşanan Yaralanmalar

Yürürken veya yüksek bir yere çıktıktan sonra düşenler sadece yaşlılar veya rahatsızlığı olanlar değildir. Bir çok sağlıklı bireyinde yolda yürürken veya yüksek bir yere çıkınca düşebildiği bilinmektedir. Buzlu bir zeminde yürürken dikkatsiz bir şekilde yere çakılmak, merdivenlerden hızlıca çıkarken yada inerken basamakları şaşırıp düşmek gibi tehlikeli düşüşler ciddi yaralanmalara neden olabilir. Düştükten sonra hemen ayağa kalkabilirsiniz ancak düşen kişi umursamada kalıcı hasarlara neden olmuş olabilir. Ciddi omurilik yaralanmalarına neden olan düşüşler genelde umursamadan ayağa kalkanlarda meydana gelmektedir.

1. Araç Kazaları

Omurilik yaralanmalarının önde gelen nedeni araç kazaları, araçların bulunduğu her ortam aslında hem sürücüler hemde yayalar için risk altındadır. Araç kazaları daha çok ölümlere neden olmaktadır. Ölüme neden olmasa bile ciddi yaralanmalara da sıkça neden olmaktadır. 34 yaşın altındaki bireylerin trafik kazasında ölme veya ağır yaralanma olasılığı diğer demografiklere göre daha fazladır. Trafik kazası nedeniyle erkeklerin yaklaşık % 30’u ve kadınların% 48’i omurilik yaralanmasından muzdariptir. Buda bize araç trafiğinin ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Akciğer Ödemi (AKUT)

Kristapen (Deva) (Carlo Erba) Kullanımı ve Kullananlar