in

Sivilce ilaçları

Benzamycin: Sivilce ve akne tedavisi için önerilen Benzamycin bakterilerin cilt yüzeyinde gelişimini engellemektedir. Cildin dış yüzeyinin hafif şekilde kurutucu ve soyucu özelliğiyle ciltteki fazla yağ ve kirin kolaylıkla arınmasını sağlayarak sivilce ve akne oluşumunun önüne geçmektedir.

İlaç içerisinde bulunan bir etken maddeye karşı alerjik bir reaksiyon gösterecek durum söz konusu ise ilacı kullanmanız önerilmez. Tedavi sürecinde en az 2 hafta kullanmanız gereken ilaç daha iyi sonuç almak için 6 veya 8 haftalık bir tedavi sürecini de kapsayabilir.

12 yaş altındaki çocuklar için kullanımı tavsiye edilmeyen Benzamycin jel gebelik ve emzirme dönemlerindeki bayanlar için de doktoruna danışarak kullanması gerekir.

Etken maddesi benzoil teroksit ve eritromisin olan jelin olası yan etkileri de bulunmaktadır. karın ağrısı, nefes almada güçlük, tedavi edilen bölgede kuruluk, yanma, kaşıntı, kızarıklık ve pul pul dökülme görülmesi muhtemel yan etkileri arasındadır. Ayrıca yüzde, dilde, dudaklarda ve boğazda şişlik gibi durumlara karşı da ilaç yan etki etmiş olabileceğinden mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekecektir.

 

 

İmex merhem: Yüzeysel sivilce ve akne tedavisinde kullanılan merhem oluşmuş veya henüz oluşmaya başlamış sivilcelere nüfus ederek tetrasiklin hidroklorür etken maddesiyle iltihabın kurumasını sağlamaktadır.

Temizlediğiniz cildinizde kusurlu bölgeye ince bir tabaka halinde merhemi sürerek hafif hareketlerle masaj yoluyla uygulamanız gerekir. günde 1 veya 3 kez merhemi cildinizde sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Gebelik ve emzirme dönemindeki bayanların doktoruna danışarak kullanabileceği merhemin yan etkileri arasında kurdeşen, nefes almada güçlük, karın ağrısı, yüz, dudak, dil ve boğazda şişlik gibi belirtileri bulunmaktadır. Ancak imex merhem kullanımına bağlı çok sık görülen bir yan etki mevcut değildir.

Azelderm Krem: Cilt hücrelerinin yenilenmesi için kullanılan en etkili cilt ilaçları arasında yer alan Azelderm kremin etken maddesi azelaik asittir. Cilt hastalığı olarak bilinen gül hastalığına sebep olan bakterilerin öldürülmesini sağlayan krem cilt üzerindeki akne ve sivilcelere karşı da etkilidir.

Gebelik döneminde anne adayı ve bebeğe henüz bir zararı olduğu kanıtlanmayan kremin emzirme döneminde mutlaka doktorunuza danışılarak kullanılması gerekir.

Azelderm kremi temizlediğiniz cildinize sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulayabilirsiniz. Tedavi süreci boyunca cildinize masaj yaparak yumuşak hareketlerle uygulayacağınız kremin ciltte emilimi cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayacaktır.

Etken maddesi nedeniyle Azelderm kremin olası yan etkileri nefes almada güçlük, karın ağrısı, cilt renginde değişim, deride kızarıklık, kaşıntı veya yanma hissi, kurdeşen, yüz, dudak, dil ve boğazda şişlik olabilmektedir. Bu etkilerin bir veya bir kaçının görülmesi durumunda doktorunuza başvurmanız gerekir.

Batticon: Mikrop öldürücü özelliği ile bilinen batticon solüsyon özellikle hastanelerde yaygın kullanımı bulunan bir ilaçtır. Bir ilk yardım dolabı veya çantasında da bulunması gereken bu ilaç ciltteki yaraların temizlenmesinde ve çevresinde oluşan mikropların kırılmasında etkilidir.

Cilt ve yar dezenfeksiyonunun yanı sıra cerrahi el dezenfeksiyonu, operasyon sahasının hazırlanması, mukoza dezenfeksiyonu ve yanık tedavisi için de kullanılan batticon solüsyon içeriğindeki polividon iyot etken maddesi sayesinde tedavi edilen yer veya bölgenin mikrop kırılımı için etkilidir.

Non- toksik guatırlı hastalar ve aşırı iyot hassasiyeti bulunan kişiler için önerilmeyen batticon solüsyon içeriğindeki etken madde nedeniyle tiroid fonsiyon testlerinde yanıltıcı sonuçlar çıkmasına neden olabilmektedir.

Yara içine kullanılması tavsiye edilmeyen batticon solisyon içeriğindeki etken maddeye duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonların görülmesine neden olabilir. Ayrıca tiroid hastalarının yanı sıra yeni doğan bebeklerde, süt çocuklarında ve gebelik dönemindeki anne adaylarında uzun süre kullanılmaması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Sertleşme Sorununa Doğal Çözümler Nelerdir

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir