in

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır?

 

Safra kesesi ameliyatı kapalı olarak gerçekleştirilen ve safra kesesinin alınmasını kapsayan operasyonlardır. Ameliyat nedeni genellikle safra kesesi taşları veya safra kesesi polipleri için yapılmaktadır. Safra kesesi enfeksiyon ve taşlar sonucu rahatsızlandığında çeşitli belirtiler ortaya çıkar:

safra-kesesi-ameliyati

  • Bulantı
  • Hazımsızlık
  • Sancı ve Ağrı
  • Nöbetler

Safra kesesi ameliyatı öncesinde hasta gece 00:00 itibariyle yeme içmeyi bırakmalısınız. Kan sulandırıcı ilaçlar alınmışsa ameliyat bir süre ertelenip, beklenmelidir.

Herhangi bir rahatsızlığınız varsa ameliyattan önce yapılacak testler ve doktor görüşünde bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle sarılık hastaları ameliyat öncesinde ilgili testleri yaptırmalılar.

İlaç alması gereken hastalar mümkün olduğunca az suyla ilaçlarını alırlar. Hasta ameliyat öncesinde gerekli risklerle ilgili formu imzalar ve operasyon saati için hazırlık aşamalarına geçilir.

Safra kesesi ameliyatı kapalı bir ameliyat türüdür. Karın bölgesinden içeri sokulan aparatlarla safra kesesi bağlantıları çıkarılır ve safra kesesi alınır. Karın içi bölgelerde yapılan operasyon içeriye sokulan kamera sayesinde ekrandan takip edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Anneye Bağımlı Çocuklara Karşı Ne Yapmalı?

Uçuklarla Baş Etmenin Yolları Nelerdir?