in

Kaplıca Romatizmaya İyi Gelir Mi Doğal Tedaviler

Kaplıca Romatizmaya İyi Gelir Mi Doğal Tedavi yöntemleri nelerdir.Romatizmalar özellikle bacak ve eklem yerlerinde meydana gelen ve hayat kalitesini belirli bir oranda düşüren bir hastalık türüdür.

Kaplıcada bulunan şifalı suların pek çoğu romatizma hastalıkları üzerinde oldukça etkilidir. Romatizmal hastalıkların yanı sıra çeşitli cilt hastalıklarında da kaplıca suları tedavi amaçlı olarak tercih edilmektedir.

Romatizmal hastalıklara kaplıca suyunun etkili olabilmesi için masaj yapılması büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle buhar banyoları veya çamur banyoları eklem yerlerinin rahatlamasına ve buna bağlı olarak da romatizmal hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

 

Romatizmal hastalıkların hepsinde kaplıca suyu etkili olmadığı gibi zararları da bulunabilmektedir. Örneğin iltihaplı romatizmal hastalıklarında kesinlikle kaplıca suyu önerilmemektedir. İltihabın dağıtılmasına ve vücut içinde zararlı etkilerinin oluşmasına neden olabilmektedir.

Kaplıca suyu özellikle eklem yerlerindeki kireçlenmeler üzerinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra yumuşak doku romatizmalarında da şifalı sular yardımcı tedavi olarak en doğru seçimlerden birisidir.

Kaplıca ile romatizma tedavisi için en uygun kararın doktorunuz tarafından verilmesi uygun olacaktır. Romatizma hastalık çeşidinin belirlenmesi ve sıcak suyun veya buharın bu hastalık için uygun olup olmadığını kesinlikle doktorunuz ile görüşmeli ve uygun olması halinde kaplıca suyunu yardımcı tedavi olarak tercih etmelisiniz.

Romatizma Doğal Tedavi Yöntemleri

Halk dilinde ‘eklem iltihabı’ olarak bilinen ‘Romatizma’, bulunduğu doku, organ ve eklemlere göre türleri ile isimlendirilmektedir. Farklı türleri ile ortaya çıkan bu rahatsızlık genellikle aynı yöntemler ile tedavi ve süreçleri uygulanmaktadır. Tıp içinde romatizma çeşitleri şunlardır;

  1. Kemik romatizması; kemiklerde deformasyon, artoz gibi şekil bozuklarını ile baş göstermektedir.
  2. Kas romatizması; yaşamın stresi ve sinir yoğunluğu ile baş gösterir ve tıp dilinde ‘Fibromiyalji’ olarak isimlendirilmektedir.
  3. Kan Romatizması; genellikle eklem bölgelerinde kan dolaşımının zayıflaması ile ortaya çıkar.
  4. Damar Romatizması; teşhis edilmesi zor bir romatizma türü olmaktadır ve siyatik olarak da bilinmektedir. Romatizma çeşitleri içinde en ağrılı dönemin yaşandığı türü olmaktadır.
  5. Zar Romatizması; halk arasında ‘ailevi Akdeniz ateşi’ olarak bilinir ve tıpta FMF olarak geçer.
  6. Kıkırdak Romatizması; vücudumuzda eklem bölgelerinde sık olarak rastlanır ve harabiyet olarak bilinir.

Romatizmaya doğal çözümler olarak; modern tıp net bir sonuç sunamamakla birlikte tüketilen ilaçlar ile daha sağlıksız bir süreç yaşanmasına da neden olmaktadır. Bitkisel tedavi yöntemleri, bu anlamda daha sağlıklı sonuçlar sunarak tıp dünyasının da ilgisini çekmektedir. Romatizma karşı kullanabileceğiniz şifalı bitler şunlardır; Çobançantası, ısırgan otu, ardıç, Çuha çiçeği, atkuyruğu, kuşburnu ve kibrit otu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Atomınex 100 Mg Kapsül

Champix 1 Mg 56 Film Kaplı Tablet