in

Renk körlüğü nedir türleri nelerdir?

 

Renk körlüğü nedir türleri nelerdir?

Renk körlüğü bazı insanların renkleri farklı görmesine neden olan bir göz rahatsızlığıdır. Kişilerde oluşan renk körlüğü doğru renklerin farklı şekilde görülesiyle kendini belli etmektedir. Kişilerin yaşantılarını olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlık, farklı iki rengin arasındaki ayrıcalığı algılamada güçlük çekmektedir.

Renk körlüğü nasıl ortaya çıkmaktadır?

Renk körlüğü genetiksel olarak doğuştan ileri gelen bir hastalık şeklidir. Göz kısmında yer alan koniler ve çubuk tabakaları gözlerin farklı renkleri kolayca algılamasına imkân sunmaktadır.

Renk körlüğünü ortaya çıkartan en büyük etken bu koni bve çubukların yetersiz miktarda gözde yer almasıdır.

Renk körlüğü türleri nelerdir? Nasıl oluşmaktadır?

Renk körlüğü olarak bilinen türler kendi arasında farklı gruplara ayrılmaktadır.

Renk körlüğünü türlerine ayırmak gerektiğinde ortaya çıkan başlıca türle şunlar olmaktadır;

  1. Tam renk körlüğü: bu gruba dahil olan kişiler genel olsak hiçbir rengi birbirinden ayırt edemezken aynı zamanda görme problemi de yaşamaktadırlar.

Birçok rengi siyah ve beyaz görme durumu bu guruba girmekte olan kişilerde yaşanmaktadır. Bu belirtileri taşıyan kişiler tam renk körlüğüne sahiptir.

  1. Kırmızı ve yeşil renk körlüğü.

Adından da kolayca anlaşılacağı gibi bu guruba giren kişilerde gözler sadece ve sadece yeşil ve kırmızının renklerini algılamamaktadır. Yeşili bej olarak algılarken diğer bir taraftan kırmızıyı ise kahverengi olarak algılama sorunu yaşamaktadırlar.

  1. Mavi ve sarı renk körlüğü:

3.Gruba giren kişilerde ise mavi rengini sarı olarak görme sarı rengini ise mor şeklinde görme durumları yaşanmaktadır. Genellikle sarı ve kırmızı rengini algılamakta epey güçlük çekmektedirler.

Bu şekilde fraklı gruplardan oluşan renk körlüğü yaşantıyı adeta bir kâbusa dönüştürürken diğer bir taraftan çeşitli  konularda hayatımıza engel olarak çıkmaktadır. Örneğin ehliyet almak isteyen kişiler renk körlüğü konusunda çeşitli testlere tabi tutulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

AVMİGRAN FİLM TABLET’İN OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

DÜZENLİ KULLANIMI HAYAT KURTARAN İLAÇ; ASPİRİN