in

Ovitrelle Yumurta Çatlatma İğnesi Kullananlar

Ovitrelle çatlatma iğnesi
Ovitrelle çatlatma iğnesi

Ovitrelle Yumurta Çatlatma İğnesi Kullananlar ve hamile kalanlardan yorumları bekliyoruz.Bir önceki yazımız olan  Klomen ile Hamile Kalanlar yazımızıza bağlantılı olan bu makelemiz ikinci bir aşamadır.Klomen ile büyüyen yumurtalar bu tür iğneler ile çatlatılır ve akabinde 36 saat sonra ilişki tavsiye edilir.

Tedavi  yöntemlerinin  bir  diğer  aşaması  ise  çatlatma  iğnleridir.Burada  karşımıza  bir kaç  ilaç  markası   çıkıyor.Bu yazımınızda   bunlarda   Ovitral olanı  ele  alacağız.

Ovitrelle çatlatma iğnesi
Ovitrelle çatlatma iğnesi

Yumurta çatlatma iğneleri (Ovitrelle® , Pregnyl®, Profasi®) “human chorionic gonadotropin (HCG)” ismi verilen hormonu içerir. HCG hormonunun beta alt-birimi kanda gebelik testinde ölçülen hormondur. Bu ilaçlarda bulunan HCG alfa alt birimi yapı itibariyle beyinde hipofizden salgılanan luteinizan hormon (LH)‘a çok benzer, aynı etkiyi yapar. LH hormonu normalde kadın vücudunda yumurtlama olmadan yaklaşık 36 saat önce yükselmeye başlayan ve maksimal değere ulaşması ile yumurtlamayı tetikleyen (yumurta çatlamasını sağlayan) hormondur. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiye sitemizde  bulabilirsiniz.(yumurta çatlatma iğnesi) uygulandıktan ortalama 36 saat sonra (bir buçuk gün sonra) yumurtla çatlaması yani yumurtlama (ovulasyon) olayı meydana gelir.
Yumurta çatlatma iğnesi ne kadar etkilidir?
Hap veya iğne ile yumurta büyütme tedavisi gören bir kadında, yumurta büyümesi sağlandıktan sonra yumurta çatlatma iğnesi uygulanması durumunda her ay için gebelik oluşma şansı yaklaşık %15 civarında değişmektedir. Bu  oran çiftin özelliklerine ve kısırlık nedenine göre değişiklik gösterir. Tedavi genellikle 3-6 ay süreince uygulanır.
Yumurta çatlatma iğnesinden kaç gün sonra cinsel ilişki olmalıdır?
Yumurtlama (folikül çatlaması) yumurta çatlatma iğnesi uygulandıktan 36 saat sonra olacağı için ilk ilişki bu saate yakın zamanda önerilir. Yumurta çatlatma ilacının yapıldığı gün ilişki önerilmez. İlk ilişkiden sonra birer gün ara ile bir iki kez daha ilişki önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Klomen Kullanıp Hamile Kalanlar Var Mı ?

Bilinçsiz Kullanılan Ağrı Kesiciler Ülser Yapıyor

Yumurtlama günü nasıl hesaplanır?