in

Morluk Neden Olur? Nasıl Geçer?

Darbeler ve morluklar nelerdir?

Darbeler ve morluklar herkesin zaman zaman yaşayacağı yaygın yaralanmalardır. Yaşlılarda morluk sıklıkla olur. Bazen çok acı verici olabilseler de, çarpmalar, darbeler ve morluklar genellikle tedavisi kolaydır. Darbe alarak bir morluğunuz varsa yazımızda nasıl geçer konusu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Darbeler ve morluklar ile ilgili semptomlar nelerdir?

Bu tür yaralanmalar genellikle dirseğiniz veya diziniz gibi eklemleri etkiler ve bu bölgelere çarpma ve şişme veya morarma ile sonuçlanabilir.

Darbelere ve morluklara ne sebep olur?

Bir çürük genellikle bir eylem gerçekleştirirken oluşabilmektedir. Örneğin; spor yaparken yere düştüğünüzde veya vücudunuzu bir şeye çarptığınızda, vurulduktan, çarpıldıktan veya çimdiklendikten sonra ortaya çıkar.

Cildinizin altındaki küçük kan damarları hasar gördüğünde bir çürük oluşur. Kan, hasarlı damarlardan çıkar ve derinin içine veya altına yerleşerek mor veya kırmızı bir iz oluşturur.

Cildimde morluk var doktorumu ne zaman görmeliyim?

Bazen bir çarpmanın, darbenin veya çürüğün daha ciddi olup olmadığını söylemek zordur. Şüpheniz varsa, her zaman olası bir kırık gibi davranın ve tıbbi yardım isteyin.

Aşağıdaki durumlarda bir doktora görünmelisiniz:

 • Şiddetli ağrı varsa,
 • Yaralı kısmı hareket ettiremezseniz,
 • Çok çabuk şişiyor ve morarıyorsa,
 • Yaralı vücut kısmı düzgün hareket ettiremiyorsanız…

Aşağıdaki durumlarda da doktorunuzu görmelisiniz:

 • Ailede kanama bozukluğu öyküsü varsa,
 • Siz veya çocuğunuz veya diğer aile bireyleriniz herhangi bir darbe neticesinde normal insanlardan daha çabuk morarıyorsanız,
 • Vücudunuzun her yerinde morluklar varsa
 • Ayrıca sık sık burun kanaması gibi kanamanız varsa…

Darbeler, çarpmalar ve morluklar nasıl tedavi edilir?

Bir çarpma, darbe veya çürüğünüz varsa, basit bilgiler yardımıyla doktorunuza görünene kadar acınızı hafifletebilir, durumu yönetebilirsiniz:

 • Yaralı kısmı dinlendirin.
 • Soğuk bir buz paketi veya bir beze sarılmış buzla, 20 dakika açık ve 20 dakika kapalı olarak buza temas ettirmeden morluk yere değdirin.
 • Alanı sıkı ama çok sıkı olmayan bir bandajla sıkıştırın.
 • Yaralı kısmı havada tutun. Mutlaka doktorunuza danışın.

Darbeler, çarpma ve morluklar önlenebilir mi?

Herkes farklı noktalardan morarabilir, çocuklar genellikle fiziksel olarak daha aktif oldukları için şişlik ve morluklara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Yaşlı insanlar daha zayıf kan damarlarına sahip olabilirler, bu da onların hasara ve morarmaya daha yatkın oldukları anlamına gelir.

Dağınıklığı ortadan kaldırarak, evin iyi aydınlatıldığından emin olarak ve dökülenlerin temizlendiğinden emin olarak evde yaralanmaları önleyebilirsiniz. Aldığınız ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşmanız ve işitme görüşünüzü düzenli olarak kontrol ettirmeniz iyi bir fikirdir.

Darbe, çarpma ve morluk komplikasyonları – Yaşlılarda morluk nedenleri ve belirtileri

Çok fazla morarıyorsanız, aldığınız ilaçlardan dolayı olabilir. Aspirin ve antikoagülanlar gibi ilaçlar, morarma olasılığınızı artırır.

Çok nadiren, kolay morarma, kan pıhtılaşma sorunu veya kan hastalığı gibi daha ciddi bir tıbbi soruna işaret edebilir.

Tanıdığınız birinin şişlikleri veya morlukları varsa ve bu semptomların kasten (bilerek) ortaya çıktığından ve bir kaza sonucu olmadığından şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir sağlık uzmanından yardım almalısınız. Doktorunuz, toplum hemşireniz, acil servis veya okul hemşirenizle konuşmayı düşünün.

Kiminle konuşacağınızdan emin değilseniz, endişelerinizi bir sağlık danışmanı ile görüşmek için 112’yi arayın.

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Kadınlar Neden Adet Görür?

Apse Neden Olur? Apseler Nasıl Önlenir?