in

Kolesterol İlacı Lipitor Nedir

LİPİTOR

 Kolesterol İlacı Lipitor Nedir? 

20 mg.’lık 90 tabliklik bir kolesterol ilacıdır. Lipitor beyaz, yuvarlak şeklindeki hapın bir yüzünde 20 mg, diğer yüzünde ATV baskılı olan bir film kaplı tablet ilaçtır. Lipitor tablet yağ düzenleyici olarak da bilinen bir ilaç grubuna aittir. Kolesterol ve trigliserid olarak bilinen yağ kökenli maddelerin düşürülmesinde kullanılır. Normal büyüme süreci için gerekli olan kolesterol doğal olarak oluşan bir maddedir. Ancak kandaki kolesterol çok arttığında kan damarlarının duvarlarında depolanarak damarların daralmasına ve sonuç olarak tıkanmasına neden olabilmektedir. Bu da kalp hastalığının en yaygın sebeplerinden biridir.

 

 

Lipitor tek başına az yağlı diyet ya da yaşam stil değişiklikleri başarısız olduğunda kandaki kolesterol ve trigliseridler olarak bilinen lipidleri düşürmek için kullanılır. Kolesterol seviyeniz normal olmasına rağmen eğer kalp hastalığı için artmış bir riskiniz varsa Lipitor bu riski azaltılması için de kullanılabilir. Ancak tedavi süresince standart kolesterol düşürücü diyete devam etmelisiniz.

Lipitor Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hamilelik durumu ya da ihtimali var ise veya uygun bir doğum kontrol yöntemi kullanmıyorsanız Lipitor kullanmamalısınız.

Çocuk yapmayı planlıyorsanız  ay öncesinden Lipitor kullanmayı bırakmalısınız.

Daha önce Lipitor ya da benzeri liipidleri düşüren benzeri bir ilaç kullandıysanız ve reaksiyon gördüyseniz kesinlikle kullanmamalısınız.

Karaciğerinizi etkileyen bir hastalığınız var ise ya da karaciğer rahatsızlığı geçirdiyseniz Lipitor Tableti kullanmamalısınız.

Aşırı miktarda alkol aldıysanız Lipitor kullanmamalısınız.

Lipitor Tableti Aşağıdaki Durumlarda Dikkatli Kullanmalısınız

Böbrek problemleriniz ya da böbrek problemi öykünüz var ise,

Sizde ya da ailenizin diğer fertlerinde kas hastalığı mevcut ise,

Daha önce diğer lipid düşürücü ilaçlar ( örneğin statinler ya da fibratlar) ile tedavi sırasında kas sorunlarınız olduysa ( kas ağrısı, kas güçsüzlüğü v.b.)

Sürekli veya yüksek miktarda alkol aldıyorsanız,

Bazı şekerlere karşı intolerans var ise,

Önemli bir solunum güçlüğünüz var ise,

Hipotiroidizm ( vücutta tiroid hormonunun gereğinden az üretilmesi) var ise

Yaşından daha yaşlı iseniz,

Şeker hastalığı açısından risk faktörleriniz var ise. Şeker hastalığınız varsa ya da şeker hastalığı geliştirme riskiniz varsa; bu ilacı kullanırken doktorunuz siz yakından izleyecektir.

Lipitor Tablet Nasıl Kullanılır? Günlük Kullanım Dozu Nasıl Olmalı?

Lipitor’un yetişkinler,   yaş ve üzeri çocuklar için günlük kullanım başlama dozu  mg’dır.

Bu doz ihtiyacınız olan miktarı aldığınız belirlenene kadar doktorunuz tarafından arttırılabilir. Doktorunuz 4 hafta ya da daha  uzun aralıklarla kontrol ederek dozu sizin için uygun hale getirecektir. Lipitoru’un yetişkinler için en yüksek dozu günde bir kez olmak üzere 80 mg, çocuklarda ise günde bir kez olmak üzere 20 mg’dır.

Lipitor tedavisine başlamadan önce standart kolesterol düşürücü bir diyete girilmelidir ve bu diyet Lipitor tedavisi süresince de devam ettirilmelidir.

Lipitor tableti doktorunuzun önerdiği şekillerde kullanmalısınız. Eğer ki emin değilseniz doktorunuza tekrar danışmalı ya da eczacınıza danışmalısınız.

Lipitor tablet bütün olarak su ile yutulmalıdır.

Dozlar günün herhangi bir saatinde yemekle birlikte ya da ayrı olarak alınabilir.

Dozlarınızı her gün aynı saatlerde almaya dikkat ediniz.

Olası Yan Etkileri

Yüzde, dilde ve soluk borusunda nefes almayı zorlaştırabilecek şişlikler oluşabilir.

Ciltte, ağızda, gözlerde, cinsel organ çevresinde; cilt soyulması, şişmesi, kabarcıklanması ve ateş ile seyreden ciddi hastalık hali.

Ayak tabanı ve avuçlarda su toplayabilen, pembe- kırmızı lekelerle karakterize cilt döküntüsü.

Nadiren hastalarda kas zayıflığı ya da iltihabı görülmüştür ve çok seyrek olarak ciddi yaşamı tehdit eden potansiyel bir duruma dönüşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

İliadin Burun Spreyi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Albaren Nasıl Kullanılır? Günlük Kullanım Dozu Nedir?