in

DUDAKTAKİ UÇUK NASIL GEÇİRİLİR?

 

UÇUK TEDAVİSİNDE DOĞAL VE PRATİK YÖNTEMLER

Uçuk;  en fazla dudak ya da dudağa yakın yerlerde beliren ve vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilen bir cilt sorunudur. Dudak uçuğu çıkmadan önce ağız çevresinde ya da dudakta  batma,yanma,kaşınma,sızlanma gibi istenmeyen etkiler oluşur ve küçük kızarık kabarcıklar olarak meydana gelir.

UÇUK NE SEBEPLE ÇIKAR VE BULAŞICI MIDIR?

Uçuk virüsü; çarpma,vurma ya da ısırma gibi deri bütünlüğünü bozan darbeler sonucu çıkabilir.Gece korkulu rüya görmek,depresyon,stres gibi durumlarda uçuk belirebilmektedir.Ayrıca aşırı uykusuzluk ya da yorgunluk olduğunda,vücudun bağışıklık sistemi zayıf düştüğünde ve çok fazla güneş ışığına maruz kalındığı dönemlerde, vücutta bir enfeksiyon oluştuğunda uçuk virüsü aktifleşebilmektedir.Bu etki kansızlığı olan kişilerde  daha da sık görülür.Bunlara ilave olarak; adet dönemi,hamilelik,hormonal değişimler,ağır diyabet,aşırı alkol tüketimi ve  ateşli  hastalıklar bu virüsün ortaya çıkmasında etkili faktörlerdendir.

Uçuk virüsü, yaranın tamamen kapanmasına kadar geçerli olan sürede bulaşıcıdır. Uçuğu olan bireylerin kullandıkları havlu,çatal,kaşık ve bardak gibi kişisel eşyalar asla kullanılmamalıdır.Uçuk veya yaranın kabuğuyla oynamak bulaşıcı olması açısından son derece tehlikelidir.

 

 

DUDAKTAKİ UÇUK NASIL GEÇİRİLİR?

Uçuğa yol açan ’ herpes simpleks’ virüsü için herhangi bir ilaç keşfedilmemiştir. Ancak evde uygulanabilecek basit yöntemlerle uçuğu tedavi edebilmek mümkündür.

Bunlar; öncelikle saf vanilya ekstresi! Bir parça pamuğu vanilyaya daldırdıktan sonra uçuğun üzerine fazla bastırmadan 1 dakika kadar gezdirip, gün içerisinde bu uygulamayı 3-4 kez tekrarlayabiliriz. Bu yöntem uçuğun iyileşme süresini kısaltan etkili bir yöntem olacaktır.Bir parça pamuğu soğuk tam yağlı süte batırdıktan sonra,uçuğun üzerine koyup 4-5 dakika bekletmek ağrının daha çabuk hafiflemesini sağlar.Aynı şekilde nane yağı,uçuğun üzerinde bulunan virüsleri temizlemek için bir parça pamuğa 1-2 damla damlatılarak sürülebilir.Uçuğun kaşıntısını ve ağrısını  mısır unu ile geçirmekte mümkündür.Bu amaçla,1 yemek kaşığı mısır ununu 1 çay kaşığı su ile yoğun bir merhem kıvamına gelinceye kadar  karıştırmak ve yatmadan önce uçuğun üzerine sürmek yeterli olacaktır.Sabah kalkıldığında durulanmalı ve uçuk geçinceye kadar bu işlem tekrarlanmalıdır.

Karbonatta, uçuğu yatıştırmaya yardımcı olan maddeleri içerisinde barındırdığından,biraz su ile karbonat karıştırılarak hamur haline getirilir ve uçuk üzerine uygulanır.Son olarak limon suyu,biraz tuz ve süt ile karıştırılarak doğrudan uçuğun üzerine uygulanıp günde 3 ya da 4 kez tekrarlandığında ,yüz güldüren olumlu sonuçlar sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

PHARMATON KAPSÜL

TİROİD HORMONU TEDAVİSİNDE ETKİN İLAÇ; LEVOTİRON TABLET