in

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Çeşitleri

Doğum kontrol hapı nedir neye yarar.? Doğum kontrol hapı nasıl kullanılmalıdır.? Doğum kontrol hapı kullananlar..

İki çeşit farklı doğum kontrol hapı bulunmaktadır. Biri kutu içerisindeki tüm hapların üzerlerinde günler yazması ile birlikte kullanıcıya kullanım adına kolaylık sağlamaktadır. İkinci bir diğer çeşidi ise kutu içerisinde yer alna 21 hap’ın  7’şer adet 3 farklı bölümde kullanılmak üzere yer almaktadır. BU farklılık ise tamamen farklı miktarlarda yer alan hormonlara yöneliktir. Tüketirken de üzerindeki sayısal sıraya göre gerçekleştirilmelidir. 

Nasıl Kullanılır.?

2 farklı kullanım şekili olan doğum kontrol haplarının, monofazik olanı üzzerinde yer aldığı günlere göre tüketiyorsunuz. 1. sırası ile bağlanarak sıraya göre kullanmaya devam edilir. Kutu tamamen bittiğinde 7 gün bir süre ara veriyorsunuz. 8. inci günde yeni bir kutuya devam ediyorsunuz. Doğum kontrol hapı düzenli kullanılmadığı ve kullanımı kesildiği taktirde adet kanaması başlamaktadır. 2. ya da diğer kutulara devam ederken gerçekleşen kanamanın kaçıncı günde olduğu ya da devam edip etmediğin hiç bir önemi yoktur. 

Progesteron içerikli haplarda ise kutu içerisinde 28 adet hap bulunmaktadır ve 2 gruptan oluşmaktadır. 12 saatlik ve 3 saatlık olarak 2 farklı grubtadır. 3 saatlik olanını her gün aynı 3 saat zaman dilimi içerisinde alınmalıdır. 12 saatlik olanı ise aynı gün içerisinde 12 saat zaman dilimi içerisinde alınmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Diclomec SR Tablet Nedir Yan Etkileri

El yanıkları Doğal Yanık Giderme