in

Çocuklarda En Çok Görülen Hastalıkları Biliyor muyuz?

 

Eğer çocuğumuz varsa onların hastalıklara yakalanma riskinin bulunduğunu bilmeliyiz. Elbette çocukluk çağı hastalıkların fazla ve çeşitli görüldüğü dönemlerdir. Bu nedenle çocuk hastalıklarına karşı dikkatli olmalı ve belirtiler karşısında duyarlı olmalıyız. Çocukluk dönemi hastalıklarının birçoğu bulaşıcıdır. Sizlere çocuklarda en sık görülen hastalıkları sıralayalım:

cocuk-hastaliklari

  • Çocuklarda kulak iltihapları en sık görülen vakalardandır. Dış kulak iltihapları, iç kulak iltihapları ve orta kulak iltihaplarına karşı dikkatli olmakta yarar vardır. Çocuklarda geniz etinin büyümesine, ağzı açık uykularına dikkat etmelisiniz. Kulakları temizlemek için pamuklu çubuk benzeri şeyler kullanmayın.
  • Çocuklarda nezle soğuk algınlığı sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Burun tıkanıkları, hapşırık, boğaz kızarıklıkları, öksürük, ateş, halsizlik, çeşitli ağrılar bunların belirtilerindendir.
  • Çocuklarda anjin sıklıkla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Yutamama, yutkunamama, ateş ve boğaz ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Bazı anjin vakalarında apse görülebilir.
  • Çocuklarda farenjit, çocuklarda bronşit, çocuklarda sinüzit, çocuklarda idrar yolu rahatsızlıkları, çocuklarda astım ve çocuklarda ishal diğer sık görülen rahatsızlıklardır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Akne Nasıl Geçer?

İlaçsız Baş Ağrısı Nasıl Geçer?