in

Behçet Hastalığı Ve Belirtileri

 

Behçet hastalığı ilk kez 1937 yılında Türk Doktor Hulusi Behçet tarafından tanımlandığı için Behçet hastalığı ismini almıştır. Vücudun değişik bölgelerinde kendini gösteren ve iltihaplanma şeklinde ortaya çıkan Behçet hastalığı genellikle tedavisi zor olan bir hastalık türünü oluşturmaktadır.

 

behcet-hastaligi-ve-belirtileri

Behçet hastalığında öncelikle ağız ve kasık bölgelerinde aft adı verilen yaralar oluşur. Eklemlerde, göz, beyin ve kalp damarlarında iltihaba neden olacaktır. Behçet hastalığı belirtileri ataklar ve nöbetler şeklinde organlarda görülür. Bağışıklık sistemini etkileyen bir rahatsızlık olmaktadır.

Akdeniz, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinde daha sıklıkla görülen Behçet Hastalığı genellikle 20 ve 40 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir. Behçet hastalığının nedenleri herkeste farklı şekillerde ortaya çıkar. Özellikle de ağızda çıkan yararlar hastalığın ilk belirtisi olacaktır.

Eklem bölgelerinde ağrı ve iltihaplanmaya neden olur.

Deride yaralar ve lekelenmeler görülür.

Kan damarlarında iltihaplar, beyin damarlarında sıkışmalar sonrasında ağrılar gibi belirtileri görülmektedir. Bu belirtilerden bazıları veya hepsi görüldüğünde özellikle bir uzman kontrolüne gerek vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Alerji Giderici Kremler

Çocuklarda Farenjit Nasıl Geçer?