in

Bebeklerde Oluşan Pamukçuk Nedir ve Ne Yapmalıdır

Bebeklerde oluşan çeşitli rahatsızlıklardan biri olan pamukçuk hastalığını hepiniz duymuşsunuzdur. Bebeğinizde oluşan pamukçuğu anlamanız için bu rahatsızlığı iyi bilmekte yarar var. Bebekler sizlere çeşitli davranışlarıyla pamukçuğu işaret edebilirler. Pamukçuk ağızda meydana gelen bir sorun olduğu için genellikle bebeklerin süt emmeme veya biberon istememe gibi davranışları olabilir. Bebeklerde pamukçuk iştahsızlık ile karıştırılmaması için dikkat edilmesi gereken bir konu. Eğer bebeklerde pamukçuk geçiren yöntemlerle ilgili bilgi sahibi olursak bebeğimizi bu soruna karşı daha rahat hissettirebiliriz.

Bebeğin özellikle dil üzerinde beyazlık görülmesi veya ağız içinde beyazlık oluşması ile birlikte pamukçuk şüphesi başlamış diyebiliriz.Bir pamukçuk-aft ortalama 1 hafta içinde geçmelidir. Ağız içindeki yaraların yanında ishal, ateş , kusma varlığında ve yaralar uzun süre geçmediği zaman inatçı mantar enfeksiyonundan şüphelenilir. Bu durumda bebeğin alt vücuduna ve poposuna bakılmalı, kızarıklık ve yara varlığı kontrol edilmelidir. Antibiyotik kullanılması gerekebilir. Uzman bir çocuk doktoruna mutlaka müracaat edilmelidir.
Bu mantar bebekten anne memesine de geçebilir. Anne dikkat etmezse anneden tekrar bebeğe geçerek bir kısır döngüye sebep olur.

 

bebeklerde-pamukcuk

  • Bebeklerin ağzında oluşan ve enfeksiyona neden olan bir mantar türü halk arasında pamukçuk olarak bilinir.
  • Pamukçuk bebeğinizin beslenirken acı duymasına ve ağlamasına neden olabilir.
  • Pamukçuk genellikle beyaz lekeler çeklinde görülür. Dilde, ağzın üst tavanında veya içeride yanakların üzerinde görülebilir.
  • Halk arasında sık uygulanan yöntemlerden biri bir çay kaşığını tepeleme doldurmadan karbonat ile çeyrek çay bardağı suyu karıştırmak ve steril bir bez ile bastırmadan pamukçuk üstüne sürmektir. Bu yöntem aşırıya kaçmadan pamukçuğa en fazla iki üç kere geçene kadar uygulanmaktadır. Ancak uygulamadan önce doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz.

Bebeklerde görülmesi ile annelerin soru işaretleri artıyor.Bunlardan birisi de Huzursuzluk yaparmı , tabi bu bir rahatsızlık halidir.Dolayısıyla bebeğinizde bazı huzursuzluklar yapması görülebilir.

Neden Pamukçuk Çıkar
Özellikle yeni doğan bebeklerde daha sık karşılaşılan bu durumun belirli bazı nedenleri bulunuyor.Bunların başında ise kullanılan biberon ve emziğin yeterince temizlenmemiş olması.Anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az pamukçuk görülüyor.Fakat bu durumda da annenin göğüs temizliği oldukça önemlidir.

Bebeğinizin ağzında özellikle dilinde oluşan beyazlığı kesinlikle el ile temizlemeyin.Evde uygulayacağınız doğal olarak bilinen yöntemler daha fazla zarar verebilir ve artarak yayılmasına neden olabilir.Böyle bir durumda karşılaştığınızda çocuk doktorunuza başvurunuz.Pamukçuk için  verilen damlayı kullanarak geçmesini ve iyileşme sürecini bekleyiniz.Anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az rastlandığını unutmayınız.1 2 3 4 5 6 aylık bebeklerde daha sık görüldüğünü belirtmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Doğum Sonrası Çatlakları Çözümleri