in

Akne Rozasea Gül Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akne rozasea gül hastalığı tedavisi ve belirtisi yüzde, özellikle burun ve çene etrafında kızarıklık ve küçük damar genişlemesi ile karakterize kronik deri döküntüleridir.

Akne rozasea gül hastalığı belirtileri nelerdir?

Burnun yarı alt bölümü ve çenede kızarıklık bazen burnun tümünde küçük damarlarda genişleme meydana gelir. Bazen konjunktiva kanlanması görülür. Akne için tipik lezyonlara, papül, püstül ve komedonlara çok nadir olarak nastlanır. Telanjiektazi tipik belirtidir.

Gül Hastalığını Neden Meydana Gelir?

Kesin nedeni bilinmemektedir. Olası nedenler arasında tiroid ve gonadlarala ilgili disfonksiyon, alkol, kahve, çay; emosyonel stres; sıcak yada soğuğa maruz kalma gösterilebilir.

Akne Rozasea gül hastalığı tedavisi

Psikolojik stres varsa giderilmelidir. Yağlı kozmetikler yasaklanmalıdır. Rhinophyma mevcutsa cerrahi müdahale gerekir. Düşük dozda Tetrasiklin günde 500-1000 mg uygulanır. Lokal olarak sülfür içeren pomadlar sürülür. Topikal Steroidler (kortizonlu merhem ve kremler) kullanılmamalıdır. Metronidazol içeren merhemler sabahları deri iyice temizlendikten sonra uygulanmalıdır. (örn. %0.75 jel şeklinde). Erythromycin veya Clindamycin içeren pomadlar yararlıdır. Ağır olgularda İsotretinoin (Örn. Roaccutane kapsül) oral yoldan verilir. Tedaviye önce 0.5 mg gün aşırı dozuyla başlanır. Tedricen 1 mg çıkarılarak 4 ay devam edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Akne Vulgaris Nedir?

Aseton Zehirlenmesi Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?