in

Adams Stokes Krizi (Sendromu) Nedir? Tedavi ve Belirtileri Nelerdir?

Adams – Stokes Krizi (Sendromu) Belirtileri

Kardiyak aritmilerin bir türlü olan infranodal A-V blok’un meydana getirdiği, ileri yaştaki hastalarda sık görülen ve senkopla sonuçlanan bir krizdir. Krizler, hebersiz-sinsice gelişir. Ancak sıklaşma eğilimindedir. Nabız sayısı genellikle 20-50 arasındadır.

Adams – Stokes Krizi (Sendromu) Tedavisi (Alınacak önlemler)

İhtiyaç duyulduğu anda stimulus veren yapay bir uyaran kaynağı (demand pacemaker) yerleştirilmesi, mortaliteyi %50 azaltmaktadır. Tehlikeli durumlarda vital fonksiyonların geri dönüşmesi için yapay solunum, eksternal kalp masajı önerilir.

Adams – Stokes Krizi (Sendromu) İlaç Çeşitleri

• İsoproterenol: Bir betareseptör agonisti olan İsoproterenol Adams-Stokes sendromunda kullanılan sempatomimetik bir ilaçtır. Kalp ritmini hızlandırır. Ancak hiçbir zaman pacemaker’ın yerini tutmaz. Bu bileşimdeki preparatlar İsuprel (Sanofi) intravenöz enj. solusyon (0.2 mg/ml) 1 ml’lik ve 5 ml’lik ampul­ler halindedir, İsoproterenol damla halinde (1 mg) 250 ml Dextrose içinde perfüze edilir.

• Atropine: Tam kalp bloku ile birlikte olan krizlerde 1 mg i.v. uygulanır. Atropinle sonuç alınmayan olgu­larda İsoproterenol tercih edilmelidir.

• Adrenalin: Asistoli ve tam blokla birlikte olan olgularda bir defa için 1 mg (1:10.000 i.v.) enjekte edilir. Bu doz gerekirse beş dakika ara ile tekrarlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Akonitin Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Adenovirus Enfeksiyonu Nedir?