in

Abortus (Düşük) Neden Olur? Tedavisi Belirtileri ve İlaç Çeşitleri Nelerdir?

Hamile bir kadının çocuğunun düşmesi vakasıdır. 20.nci gebelik haftasından önce gebelik ürünlerinin uterus (rahim) içinden ayrılıp düşmesidir.

Abortus İnkompletus ve Komletus

Düşük Tedavisi Düşük Olmaması için Alınacak Önlemler

Başlangıç halinde inkoplet, abortusta uterus derhal vakum aspirasyonu ile boşaltılır. Aynı şekilde komplet abortusta (gebeliğin 20.nci haftasına kadar olanlarda) kürtaj zorunludur.

Abortus (Düşük) Tedavisi için İlaç Çeşitleri

Düşük nedeniyle hasta şok geçirmekte ise dengeli elektrolit solüsyonları ile infüzyon (gerekirse kan transfüzyonu)

Kanama durumunda Methylergometrine (Methergin amp. Yavaş 0.1-0.2 mg yada per os metiler damla günde 3 kez 15-30 damla. Preparatlar Methergin-Sandoz (Novartis) Ampul, draje; Metiler – Adeka Ampul, draje, damla, Uterjin-ampul

Şiddetli Düşük Vakası Tedavisi

Şiddetli kanama varsa rahim derhal boşaltılmalıdır. Kanamasız ateşli düşüklerde enfeksiyona neden olan mikroorganizmanın antibiyotiğe duyarlılığının saptanması amacıyla serviksten kültür yapılır. Sonra derhal antibiyotik uygulanır.

Şiddetli Düşük Vakası İlaç Çeşitleri

Penicillin G (10-30 Mio İU/günde)

Çok ağır vakalarda İmipenem (Tienam 500 mg İ.M.) 3-4 g/günde ilaveten Gentamycin (2*80 mg i.m.) enjekte edilmelidir.

Yada (Cefotaxim 2-4 g + Gentamycin + Metronidazol (1000 – 1500 mg/gün

Habituel Abortus (Tekrarlayan Düşükler)

Habituel Abortus; tekrarlayan düşükler anlamına gelmektedir. İstmoservikal yetersizlik ve korpus luteum yetmezliğinin olup olmadığı kesinleşmelidir. Çoğunlukla sebep FSH veya LH sekresyonunun noksanlığına bağlı korpus luteum yetersizliğidir. Yapılacak şey Clomiphen ile ovariyel stimülasyondur. Clomiphen 50 mg/gün dozunda uygulanır. Eğer sebep bilinmiyorsa semptomatik tedavi uygulanır. Vitamin E ile profilaktik tedavi faydasızdır. Sigara rizikoyu arttırır. Diğer önlemler abortus imminensin aynıdır.

Abortus İmminens (Düşük Tehlikesi – Düşük Tehdidi)

Kanama kesildikten sonra en az 2 gün yatak istirahati şarttır. Uterusun sakinleştirilmesi için Pethidin (Dolantin) uygulaması etkisizdir. Papaverin gibi spazmolitik ilaçlar ve vitamin E de yarar sağlamaz. Amerika’da gebeliğin erken döneminde östrojen ve gestagenlerin uygulanması yasaklanmıştır. Kontjenital bir anomali mevcutsa seksüel hormonların kullanılması riski 4 kat arttırmaktadır. Genç yaştaki kadınlarda sentetik stilbösterol uygulanmasının da vagina adenokarsinomuna neden olduğu ileri sürülmektedir. Sedatif olarak (Diazem 2 mg kapsül) günde 2 defa 1 kapsül verilebilir. Bunun için doktorunuza başvurun.

Abortus İncipiens Nedir?

 Tıp dilinde önlenemez düşük, önlenemeyen düşük anlamlarına gelmektedir. Rahim kasılmaları şiddetlenirse kanama artar, kollum dilate olursa düşük önlenemez. Prostaglandin uygulaması yarar sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

At Kestanesi Kremi Ne İşe Yarar?

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Gebelik Testi Kullananlar