in

Gebelikte Şişen Ayaklara İyi Gelen 10 Doğal İlaç

Gebelik testinizi olumlu sonuçlandı ve annelik yolculuğunuza başlamak üzeresiniz kesinlikle hiçbir şey bu aşamadan daha güzel olamaz. En iyi dilekleri alıyor ve herkesten bir tebrik alıyorsunuz, herkes sizi şımartıyor ve eşiniz tüm isteklerinizi yerine getirmek için çok çalışıyor. Bununla birlikte, hamilelik dönemi de bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

Uyandığınızda kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz, sırt ağrıları, gaz, bulantı ve şişmiş ayaklar sizin için işleri gerçekten zorlaştırabilir. Ödem olarak da bilinen ayakların şişmesi, büyük rahatsızlığa neden olabilir ve kabustan başka bir şey olamaz. Hamile olduğunuza göre, ilaç almaktan kaçınmak en iyisidir, ancak bu, hamilelik döneminiz boyunca şişmiş ayak sorunuyla yaşamanız gerektiği anlamına gelmez ve bunun yerine, aşağıda verilen 10 doğal ilaçlarından herhangi birini takip edip rahatlamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

10. Yürümeye başla

Yürüme hamilelik sırasında şişmiş ayaklarla baş etmenize yardımcı olabilir, çünkü ayaklarınızda biriken sıvıyı dağıtarak sizi birçok yönden rahatlatır. Birincisi, yürürken bacak kaslarınızda sürekli olarak kan pompalanması ve bu da dokularınızdan fazladan sıvıyı yakmanıza yardımcı olur. İkincisi, kalp atış hızınız yürürken artar ve bu da bacaklarınızdaki kan dolaşımını arttırır ve bu da sıvının dışarı akmasına yardımcı olur.

Ayrıca, düzenli olarak yürürseniz bu sizi güçlü tutar ve doğum sırasında yeterli dayanıklılığa sahip olursunuz. Yavaş yürüyüşlerle başlamalı ve temponuzu ve yürüyüş sürenizi 20-60 dakika arasında kademeli olarak artırmalısınız.

9. Epsom tuzu ayak şişliklerini emer

Epsom tuzu, şişmiş ayaklarınızla başa çıkmanıza yardımcı olmakla birlikte kas ağrılarınızı da azaltabilir. Epsom tuzu toksinler çıkararak gevşemeye neden olur ve ılık su ayaklarınızdaki kan dolaşımını iyileştirir.

Yapmanız gereken, küçük bir küveti ılık suyla doldurmak ve içine yaklaşık 1/2 bardak Epsom tuzu ilave etmek. Ayrıca birkaç damla gül, lavanta veya biberiye yağı ekleyerek suyu iyice karıştırın. Şimdi, su soğumaya başlayana kadar ayaklarınızı bu ılık su küvetine sokun. Bu işlemi her hafta 3 defa tekrarlayabilirsiniz.

8. Ayaklarınızı yüksekte tutun

Hamilelik sırasında ayaklarınızı mümkün olduğunca yüksekte tutarsanız, şişmiş ayaklarınızla baş etmenize yardımcı olabilir. Bu, kan dolaşımınızı hızlandırarak sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi sağlamaya yardımcı olur, sıvıların ayaklarınızda birikmesini önler. Ayaklarınızın gömeğinizden hafif yüksekte olması ayrıca ağrı ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklardan kurtulmanızı da sağlayabilir.

Uyuduğunuzda bacaklarınızı göbeğinizden hafif yüksekte tutacak şekilde diz kapaklarınızın altına bir veya iki yastık koyarak bu şekilde yüksekte tutabilirsiniz. Otururken de ayaklarınızın altına iskemle koyarak bacaklarınızı uzatabilirsiniz. Ayrıca, çok uzun süre ayakta durmaktan kaçının.

7. Ayaklarınıza güzel bir masaj yapın

Masaj şişmiş ayaklarınıza gerçekten iyi gelebilir ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Etkilenen kas bölgesi ve cilt üzerinde baskı oluşturarak ayaklarınıza hafif vuruşlarla masaj yapmanız yeterlidir. Bu lenfatik sisteminizi aktive edecek ve sıvılar doğal olarak tahliye olacaktır. İyi bir masaj her hamile kadın için çok önemlidir.

6. Yüzmeye gidin

Yüzmek, hamilelik sırasında şişmiş ayak sorunuyla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek hafif bir egzersizdir . Sadece kısa bir süre yüzmek, vücudunuzdaki sıvının hareketini ve yüzerken suyun sağladığı küçük basınç, suyun dokularınızdan damarlara doğru itilmesine yardımcı olabilir. Bu sizin şişmiş ayak sorununuzda rahatlama sağlayabilir.

Hamileliğiniz boyunca yüzmek kesinlikle sağlıklıdır, sadece yüzeceğiniz yerde suya girerken etrafta birisinin olduğundan emin olun. Ayrıca girdiğiniz suyun da temiz olduğundan emin olun.

5. Çok fazla tuz eklemeyin

Hamilelik sırasında yüksek tansiyonunuz varsa ayaklarınızdaki şişlik daha da artabilir. Kan basıncınızı düşürmek için tuz alımınızı kontrol etmeniz gerekir. Vücudunuzun doğru şekilde çalışması için az miktarda tuza ihtiyacı vardır, ancak fazla olması yalnızca hasara neden olabilir.

Yemek pişirirken yiyeceğinize fazla tuz eklemekten kaçının ve bunun yerine tadı arttırmak için baharat ve otlar kullanın. Ayrıca, hızlı yemekten kaçınarak, abur cuburdan ve proteininizi arttıracak toz ve benzeri ilaçlardan kaçının.

4. Potasyum yönünden zengin yiyecekleri yiyin

Potasyum yönünden zengin yiyecekler, sodyumu vücudunuzdan uzaklaştırmaya ve vücudunuzun tuz / su oranını korumasına yardımcı olur. Fazla sodyum şişliklere neden olurken, potasyum bakımından zengin yiyecekler yerseniz, hamilelik sırasında ayak şişmesinden kurtulmanıza veya en azından ayak şişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Hamile bir kadın her gün ideal olarak 2.000 ila 4.000 mg potasyum tüketmelidir ve kereviz, su teresi, marul, maydanoz, kivi vb. Gibi gıdaları tüketerek yeterli potasyumu alabilirsiniz.

3. Doğum öncesi yoga yapın

Doğum öncesi yoga, kan dolaşımınızı hızlandırmanıza yardımcı olur ve böylece ayaklarınızdaki su birikimini azaltır. Ayrıca bacak kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir ve bu da sıvıları sisteminizden dışarı çıkarmayı kolaylaştırır. Ayrıca, doğum öncesi yoga, kan basıncını düşürmeye, doğum için gereken kas gücünü arttırmaya, uykusuzluğa çözüme ve bel ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Sık sık su için

Hamilelik sırasında ayaklarınızda yaşadığınız şişliğin çoğu, su ve sodyum dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu dengesizlik, vücudunuzun doğru sıcaklığı korumasını zorlaştırabilir ve bu sizin her zaman sıcak hissetmenize neden olabilir. Bu gibi durumlarda, daha fazla su içerek kendinize yardımcı olabilirsiniz. Fazla sıvıdan kurtulmanıza ve böbreklerinizin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Sulu kalmak için yeterince su içmeyin. Suyun size sunduğu faydaları en üst düzeye çıkarmak için, ona biraz taze limon suyu ekleyebilirsiniz. Limon, şişliği daha hızlı bir şekilde azaltmaya yardımcı olabilecek antienflamatuar özelliklere sahiptir.

1. Vücudunuza gereken magnezyumu alın

Vücudunuzdaki şişkinlikler, magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Böyle bir durumda, magnezyum yönünden zengin bir yemek yerseniz, size faydasının dokunacağı kanıtlanmıştır. Ayaklarınızdaki şişlikle baş etmek için her gün 200-400 mg magnezyum tükettiğinizden emin olun. Tüketebileceğiniz bazı magnezyum bakımından zengin yiyecekler arasında tofu, badem, kaju fıstığı, bitter çikolata, ıspanak, brokoli ve kabak çekirdeği bulunur.

Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez, bu doğal ilaçları takip etmeye başlamalısınız; böylece, şişliklerle ve ayak şişikleriyle yüzleşmek zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte, bu ilaçları uyguladıktan sonra rahatlamadıysanız ve şişliklerinize iyi gelmediyse yada şişlikleriniz gittikçe rahatsız edecek boyutta artıyorsa, destek için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Ailevi Akdeniz Ateşi

Akciğer Embolisi, Akciğer İnfarktı Belirtileri ve Tedavisi