in

Yumurtalık Kistleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Yumurtalık kisti sebepleri itibariyle hormonların düzensiz çalışması sonucu meydana geldiği düşünülen kistlerdir. Bunun yanında yumurtaların enfeksiyon geçirmesi yine kist oluşumunda etkili olabilmektedir.

yumurtalik-kistleri

Foliküllerin büyümeye devam etmesi yada çatlayamaması diğer oluşum sebepleri arasındadır. Yumurtalık kisti belirtileri genellikle karın bölgesindeki şişkinlikler, adet düzensizlikleri, idrar yolu iltihapları olarak kendini gösterir. Sindirim sistemi sorunları da bu kistin oluşması nedeniyle görülebilecek belirtiler arasındadır.

Kistler büyüyerek daha sık idrar yapma isteği yaratabilir. Kistlerin patlaması da görülebilen belirtiler arasındadır. Bu durumda ağrı – sancı oluşabilir. İştah kesilmesi ve kilo kaybetmek bazen kistlerin habercisi olabilir. Ancak tarama yapılmadan kist oluştuğuna dair bir karar verilemez. Yumurtalık kisti tedavisi kistin büyüklüğüne ve iyi huylu veya kötü huylu olup olmamasına göre değişiklik gösterebilir. Büyük kistler iyi veya kötü olduğuna bakılmaksızın sorun teşkil etmemesi bakımından operasyonlarla alınırlar. Küçük boyutta kistler doktor tarafından rutin olarak kontrol edilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Tırnak Soyulmasına Karşı Hızlı ve Pratik Çözümler

Midemiz Neden Ağrıyor Olabilir?