in

Sezaryen Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Sezaryen ile doğum yapanlar genellikle sezaryen sonrası dikkat edilmesi gerekenler noktasında titiz davranmalıdır. Sezaryen sonrasında yapılacak olanlar şu şekilde sıralanmaktadır.

Hastanın daha çabuk ayağa kalkması ve iyileşme süreçlerini kısaltması için dinlenmesi ve düzenli uykuya geçmesi gerekmektedir.

 

Sezaryen sonrasında zorlanacak işlerden tamamen kaçınılmalı ve ağır kaldırma, spor hareketleri, vücuda dayalı tüm hareketler en az 1.5 ay boyunca kısıtlanmalı veya uzmanın söylediği öneriler doğrultusunda olmalıdır.

Sezaryen sonrası yapılacaklar arasında yürüyüş çok önemli olmaktadır. Hasta kendini zorlamadan ve yormadan küçük yürüyüşler gerçekleştirebilir. Bu sayede kan akışı hızlanacağı gibi aynı zamanda kanın pıhtılaşmasının da önüne geçilmektedir.

Sezaryen sonrasında derin nefes alıp vermede, öksürmede ve hapşırmada dikişlerin yırtılmaması için kontrollü şekilde davranılmalıdır. Örneğin bu tür durumlarda yastıkla dikişlere destek verilebilir.

Sezeryan sonrasında vajinal kanama görülebilmektedir. Bu aşamada temiz ped kullanılması doğru bir yoldur. Uzman önerisi olmadan tampon tercih edilmemelidir.

Sezaryen sonrası tedavi aşamalarında uzman kontrolü ve bilgisi olmadan ağrı kesici alınmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Rahmi Toparlayan Doğal Besinler Nelerdir?

Hangi Besinler Alerji Yapar?