in

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

 

Kulak zarından sonra gelen kısım için orta kulak denmektedir. Orta kulak içerisinde ses iletimini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemikleri yer almaktadır. Bu bölümde geniz boşluğuna açılan bir kanal da mevcuttur. Bu kanalın ismi östaki borusu olarak adlandırılmaktadır. Orta kulağa olan hava geçişi buradan sağlanır ve bu sayede de hava basıncı dengesi sağlanmış olur.

 

cocuklarda-orta-kulak-iltihabi

Bakterilerin neden olduğu orta kulak iltihabı en fazla çocuklarda görülmektedir. Çocuklarda orta kulak iltihabı iki farklı şekilde görülmektedir. Bunlar akut ve kronik orta kulağı iltihabı olarak isimlendirilir.

Akut orta kulak iltihabı; soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar sonucunda östaki borusunun şişmesi ve kızarması sonucunda bakterilerin orta kulakta çoğalması ile oluşmaktadır.

Kronik orta kulak iltihabı ise belirli zaman aralıklarında görülmektedir. Özellikle de 3 ayda veya 5 ayda bir ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden görülür sorusunda ise çocukların östaki borusunun yatay bir şekilde ve kısa olmasından dolayıdır. Bu durumda bakterilerin orta kulağa geçişi kolay olmakta ve çocukların orta kulak iltihabı sorunları 5 yaşına kadar aralıklar ile devam etmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Çocuklarda Farenjit Nasıl Geçer?

Yanık Nedir ve Nasıl Geçer?