in

Bebeklerde Diş Çıkarma

 

Bebeklerde diş çıkarma dönemi sadece bebek için değil anne ve babalar için de oldukça sıkıntılı bir dönemdir. Genellikle diş çıkarma dönemi 6 veya 7 aylık iken yavaş yavaş başlamaktadır. Kimi bebeklerde ise bu süreç 12. Aya kadar da çıkabilmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

-Bebeklerde yaşanılan sıkıntılar ve huzursuzluk dışarıdan ilk olarak diş çıkarma döneminde kendini belli eden belirtilerdendir.

-Sürekli olarak tükürük salgılaması da yine bu dönemde sıkça görülen belirtilerdendir.

-Uyku düzenindeki düzensizlikler diş kaşıntısı veya damak ağrısı nedeni ile daha sıklaşabilir.

-Sürekli ellerini ısırmaya çalışması veya pek çok cismi diş etlerine sürtmesi diş çıkarma ile ilgili baş gösteren bazı belirtilerdendir.

-İştahsızlık sorunu da pek çok bebekte bu dönemde sıklıkla görülen sorunlardan birisidir.

-Özellikle dişin çıkma zamanı oldukça yakın ise bebekte sık aralıklar ile ateş sorunu da görülecektir. İshal de kimi bebeklerde görülen belirtilerdendir.

-Diş çıkarma döneminde diş etleri hassaslaştığı için soğuk veya sıcak besinlere karşı da oldukça duyarlı bir hale gelecektir. Bunun için sıcak besinlerden uzak tutmanızda fayda olacaktır.

 

Diş bakımına ne zaman başlanır, diye düşündüğümüzde aklınıza muhtemelen süt dişleri çıktıktan sonra cevabı gelecektir. Ancak, diş bakımına dişler çıktıktan sonra değil, daha çıkmadan başlanmalıdır. Çünkü dişlerin yapısını ve sağlığını, çocuğunuzun bebeklik döneminde yapılan bakım oluşturur. Biberon çürüğü olarak tabir edilen bu rahatsızlık, daha çocuğunuzun dişleri çıkmadan yerleşiyor ve diş çürüğüne yol açıyor. Biberon çürüğü geçer mi, diye düşünürsek, hayır geçmez. Ama oluşmaması için bebeğinize biberonla süt verdikten sonra diş etlerini ıslak bir bez ya da havlu yardımı ile silmeniz yeterli olacaktır. Çünkü sütün içerisinde bulunan şekerden dolayı, ağız içerisinde kalan süt kalıntıları bakteri oluşumuna sebebiyet verir ve çocuğunuzun daha dişleri çıkmadan bile sağlıksız dişlere sahip olmasını sağlar.

bebeklerde-agiz-ici-bakiminin-onemi.jpg

Biberon Çürüğü Tedavisi

Bebeklerde diş çürüğü nasıl tedavi edilir, diye merak edenlerin öncelikli olarak yapması gereken şey bebeği bir yaşına geldikten sonra gece beslenmesini kesmek olacaktır. Ayrıca her beslenmeden sonra da ıslak bir bez ya da havlu yardımı ile bebeğinizin ağız içi temizliğini yapmanız gerekmektedir. Daha dişleri çıkmadı nasılsa, diye düşünürseniz hata yapmış olursunuz. Çünkü süt dişlerinin sağlıklı olması erken bebeklik döneminde başlamaktadır ve eğer önlem alınmazsa ileride ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

biberon-curugu-nasil-onlenir.jpg

Çocuğunuz erken yaşta dolgu vb. diş tedavilerine karşı dirençli olamayabilir; ancak bazı durumlarda uygulanması gerekmektedir. Ayrıca biberon çürükleri, kalıcı dişerin sağlığını da etkilemektedir. Ağız içi sağlığına etki etmesi sebebiyle kalıcı diş kaybına ya da gülme vb. gibi durumlarda kişinin rahatsızlık duyabileceği boyutlarda sıkıntılar yaratmaktadır. İşte bu gibi durumların önüne geçebilmek adına erken yaşta tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda önüne geçilemeyecek sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Biberon Çürüğüne Bitkisel Müdahale 

biberon-curugune-bitkisel-cozum.jpg

Biberon çürüğüne bitkisel çözüm yöntemlerinden biri olarak karşımıza karanfil tozu çıkmaktadır. Karanfil ağız içi bakterilerini önlemede ve ağız kokusunu gidermede etkili olması sebebiyle yetişkinlerin kullandığı bir yöntemdir. Karanfil tozu da kolaylıkla bulunabilecek ve uygulanabilecek bir yöntem olarak bebeklerin diş sağlığı için en etkili bitkisel tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Siz de bebeğinizin ağız içi bakımını yaparak biberon çürüğüne maruz kalmasını engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Orta Kulak İltihabı Belirtileri, Hızlı Tedavisi

Diş Eti Kanaması ve Belirtisi