Siyah Noktalarla Mücadelede Doğal Tedavi Yöntemleri

 

Siyah Noktalarla Mücadelede Doğal Tedavi Yöntemleri

Siyah noktalar genellikle yüzdeki T  bölgesinde görülen, gözeneklerin kir, sebum ya da ölü hücrelerden dolayı tıkandığı dönemde meydana gelen istenmeyen bir problemdir. Özellikle ergenlik dönemi ve sonrası başta olmak üzere hemen herkeste görülebilirler. Evde kolayca hazırlanabilen ve cilde zarar vermeyen doğal malzemelerin bir araya getirilmesiyle bu istenmeyen sorundan kurtulmak oldukça mümkündür.

 

Yulaf Ezmesi

Tüm cilt tiplerine uyumlu olan  yulaf ezmesi, içerdiği cilt kalitesini iyileştiren besinlerle tam bir doğal cilt bakım ürünüdür. Fazla yağın emilimine yardımcı olarak siyah noktaların azaltılmasını ve daha taze bir cilde kavuşmayı sağlar. Faydasından yararlanmak için; 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 yemek kaşığı sade yoğurt ve 1 yemek kaşığı limon suyu bir araya getirilir. Sonrasında tüm malzemeler küçük bir kap içerisinde krem kıvamı elde edene kadar karıştırılır. Gece olduğunda bu maske nazik bir dairesel masaj uygulayarak yüze sürülür ve 20 dakika bekletilir. Yüz yıkandıktan sonra normal yüz toneri uygulanır. Siyah noktaları azaltmak için bu karışım her gün uygulanmalıdır.

Nohut Unu

 

 

Bu çok az bilinen bir yöntem olsa da nohut unu besin değeri açısından oldukça zengindir ve cildin kalitesini artırmaya yardım eder. Fazla yağların emilimini sağlayarak ölü hücreleri ortadan kaldıracak ve gözenekleri yeniden açacaktır. Bu amaçla; 2 yemek kaşığı nohut unu, 1 çay kaşığı toz zerdeçal ve 5 yemek kaşığı sade yoğurt bir kase içerisine eklenir ve pürüzsüz bir macun kıvamı elde edene kadar karıştırılır. Elde edilen karışım yüze uygulanır ve 30 dakika bekletilir. Yüz yıkanmadan önce ölü hücrelerin pul pul dökülmesi için yüze nazik bir dairesel masaj uygulanır. Yüz ılık suyla yıkanır ve bu yöntem haftada en az 3 kere tekrarlanır.

Elma Sirkesi

Bu mucize iksir hazırlanırken; 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı mısır nişastası krem kıvamı elde edene kadar karıştırılır. Karışım yüze uygulandıktan sonra 20 dakika bekletilir. Kuruduğunda yüze nazikçe masaj yaparak ılık su ile yıkanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir