Sivilce İzlerini Geçirmenin Doğal Yöntemleri

Sivilce İzlerini Geçirmenin Doğal Yöntemleri

Sivilceler yağlı cilt tipleri, hormon düzensizlikleri yaşayanlar ya da ergenlik çağın da ki gençler için inanılmaz sorun teşkil eden bir cilt problemidir. Düzgün bir cilt temizliği yapmamak, sivilceleri sıkmaya çalışmak ve ellemek, sivilcelerin iz bırakma nedenlerinin başında gelir. Sivilceler iyileşse dahi cilt üzerinde her zaman leke bırakabiliyor. Ancak bununla  savaşmak ve üstesinden gelmek oldukça mümkün.

 

 

Sivilce İzleri İçin Doğal Ve Pratik Çözümler Nelerdir?

  • Portakal; cilde C Vitamini desteği sağlamak ve içerdiği doğal asitle cilt rengini açmak için portakal maskesi kullanılabilir. C Vitamini elastin ve kolajen üretimini artırarak, sivilce sonrası leke ve yaralar oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Çeyrek çay bardağı kadar portakal suyu ( taze sıkılmış) yoğurtla karıştırılıp yüze sürülerek, 15 dakika beklenir. Maskenin beyazlatıcı etkisinin daha güçlü olması istenirse aynı miktarda portakal suyu 1 tatlı kaşığı zerdeçalla karıştırıldıktan sonra yüze sürülerek 20 dakika bekletilmelidir. Maskeyi temizlemek için ılık su kullanılmalı ve haftada 2 kez bu işlem tekrar edilmelidir.
  • Çilek; tercih edilecek olan diğer yöntemlerden biridir. Antioksidanlar bakımından zengin olan çilek, lekeleri hafifletirken aynı zamanda cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı güçlendirir ve sivilce oluşumunu azaltır. Çilek aynı zamanda diğer asitli meyveler gibi doğal bir ağartıcıdır. 1 adet çilek çatalla ezildikten sonra püresi ve suyu lekelerin üzerine sürülerek 20 dakika bekletilir. Cildi temizlemek için ise soğuk su kullanılabilir.
  • Salatalık; sivilcelerden kızarmış ve tahriş olmuş cildi yatıştırır. Ağartıcı özelliği sayesinde sadece sivilce izlerini geçirmek için değil, kararan dirsekler ve göz altı morlukları içinde kullanılabilir. Bu maskeden yararlanmak için ; salatalıklar ister dilimlenerek, ister rendelendikten sonra izlerin bulunduğu bölgeye ya da tüm yüze sürülerek kullanılabilir. 20-30 dakika ciltte bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanabilir.
  • Sirke; cildin pH dengesini sağlayarak, daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olarak, sivilce izlerinin kaybolmasına yardımcı olacaktır. Organik sirke, yarı yarıya suyla inceltildikten sonra sirkeli su pamukla lekelerin bulunduğu bölgeye sürülerek kuruması beklenir.Sonrasında cilt ılık suyla yıkanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir