Sivilce İltihabı Nasıl Geçer?

Ergen ve yetişkin insanların kâbusu olan sivilce iltihabı bakteri oluşumu kaynaklı bir cilt problemidir ve toplum içerisinde öz güveni azaltır. Halk arasında çıban ya da akne olarak da bilinen sivilce iltihabı nasıl geçer diye sorularınız var ise aşağıdaki doğal yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.

sivilce-nasil-gecer.jpg

  • Karbonat 

Karbonatla yapacağınız bu karışım, sivilce iltihabından kurtulmanın en hızlı yöntemlerinden biridir. Antiseptik özelliği sayesinde bakteri oluşumunu durdurur ve ciltteki pH değerini düzenler. Haftada bir kez yarım çay bardağı suya bir tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve bu karışımı cildinizde yarım saat bekletin. Daha sonra bol su ile yıkayın.

  • Salatalık Maskesi

Eğer cildinizdeki sivilce iltihabı henüz ortaya çıktıysa hem iltihabın azalmasına hem de cildinize ferahlatmak için salatalık maskesi deneyebilirsiniz. Salatalık posasını buzlukta yarım saat beklettikten sonra sorunlu bölgeye masaj yaparak sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

sivilce-iltihabi.Jpeg

  • Elma Sirkesi

Elma sirkesi sizin kurtarıcınız olacaktır. Yağları ortadan kaldırması ve tıkalı gözenekleri temizleyici özelliğinden dolayı elma sirkesi eczanelerden yüksek fiyatlara aldığınız cilt temizleyicilerine doğal bir muadildir. Bir tatlı kaşığı sirkeyi 2-3 tatlı kaşığı içme suyuyla iyice karıştırın. Bir parça pamukla iltihaplı yerlere sürün ve karışımın kurumasını bekleyin. Daha sonra cildiniz bol su ile durulayın. Anti bakteriyel ve antiseptik etkisi olan elma sirkesi hem iltihabı temizler hem de cilde parlaklık verir. Haftada 2-3 kez elma sirkesi mucizesini deneyebilirsiniz.

  • Çay ağacı yağı

Sivilcenin yol açtığı kızarıklığı ve bakteri oluşumunu ortadan kaldıran çay ağacı yağı, iltihaplı bölgenin kurumasına ve sivilcenin kısa zamanda ciltten leke bırakmadan yok olmasını sağlar. Bunun için bir kulak çöpü yardımıyla yağı cildinize uygulayın ve kuruduktan sonra durulayın.

iltihapli-sivilce-nasil-gecer.jpg

  • Sarımsak

Ağır kokusuna rağmen sarımsak ciltteki virüs oluşumunu önler ve içerisindeki sülfür daha hızlı bir iyileşme sağlar. Bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölün ve kestiğiniz kısımlar cildinize gelecek şekilde iltihaplı yere masaj yapın. Bu yöntemler sonucunda artık sivilce iltihabı nasıl geçer diye bir sorununuz kalmayacağına emin olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir