Sağlıklı Dişler İçin Neler Yapmalı?

Sağlıklı Dişler

Sosyal ortamda imzamız olma özelliği taşıyan dişlerimiz, yüzümüzdeki en gösterişli aksesuarlarımızdır. Beyaz ve sağlıklı görünen dişler, estetik olarak yüzümüzün ve gülümsememizin güzel görünmesini sağlarlar. Bakımı aslında oldukça basit olan ancak çok kişi tarafından aksatılan dişler, uzun vadede bakımsız bırakıldığında, tekrar düzelmesi zor olan lekeler ve çürüklerle kirlenmektedir. Bu kötü görüntü ise gülümsememizi saklamamıza, ekşi bir yüz ifadesi takınmamıza neden olmaktadır.

Dişlerimizin bakımı için yapabileceğimiz en temel uygulama; 6 ayda bir diş doktoruna gitmek, her gün en az 2 defa dişlerimizi, diş etimize uygun diş fırçası ile fırçalamak ve diş fırçamızı 3 ayda bir değiştirmektir. Bu uygulamalar düzenli olarak yapıldığında zaten diş sağlığımızı koruyor olacağız. Bunlara ek olarak her gün 1 defa ağız çalkalama suyu ile de temizliğimizi destekleyebiliriz.

dis.jpg

1-diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz : Diş sağlığımızı korumak için tükettiğimiz içeceklere dikkat etmemiz gerekir. Sıvı tüketimler, diş üzerinde hızlıca etki gösterirler. Bu sıvılardan kaynaklanan lekeler, dişlerimizde uzun süreli kirli bir görüntü yaratabilirler. Kola, kahve ve çay bu bu içeceklerin başında yer almaktadır. Eğer bu sıvıları tükettiysek, kısa süre sonra ağzımızı çalkalamak veya dişlerimizi fırçalamak leke oluşumunu engellememizi sağlayacaktır. Sigara, diş sararmasına ve gri lekeler oluşmasına sebep olan en etkili faktördür. Tüm sağlığımız üzerinde oldukça olumsuz etkileri olan sigarayı bırakarak kısa bir süre içerisinde dişlerinizin beyazlığının artışına tanık olabilirsiniz.

dis-beyazlatma-hakkinda-dogrular-.jpg

2-diş sağlığı için neler yemeliyiz : Diş sağlığımızı korumak adına en etkili besinler süt, yoğurt, peynir ve ayrandır. Kalsiyum ve fosfat oranı yüksek bu gıdalar dişlerinizin beyazlığını arttırır. Turunçgiller, çilek, kivi gibi asitli meyveler dişlerimizin temizliğine büyük katkı sağlar. Ancak aşırı tüketim asit erozyonlarına neden olabilir, bu nedenle aşırıdan kaçınılmalıdır. Kuru üzüm, susam, patates, havuç ve brokoli de dişleri güçlendiren yiyecekler olarak sıralanabilir.

3-dil sağlığımız için neler yapmalıyız : Asitli ve gazlı meşrubatlardan uzak durmak, dil sağlığımızı korumak adına yapacağımız en temel ve en etkili seçenektir. Alkol ve sigaradan uzak durmak da dil sağlığımızı etkileyen unsurlardandır.

dis-fircalama.jpg

Sıcak bir yemek veya içecek ya da soğuk bir içeceği tatmaya başladığımız anda dişimizde bir kamaşma oluyorsa ağız sağlığımızla ilgili dikkat edilmesi gereken bir şeylerin olduğu açıktır. Ağız ve diş sağlığı vücudumuzun genelini ilgilendiren bir konudur. Diş hassasiyeti veya sıcak soğuğa karşı hassaslık konusunda yeterince bilgi sahibi olmalı ve hemen geçerli çözüm yollarına başvurmalıyız. Dilerseniz bu hassasiyeti meydana getiren sebeplere ve çözümlere bir göz atalım:

 

  • Dişlerimizi fırçalarken çok sert fırçalar kullanarak veya bastırarak meydana getirilen aşınma sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet oluşturabilir. Bu durumda dişte kamaşma hissi rahatsızlık verebilir.
  • Sürekli asitli yiyecek ve içecekler tüketmek, sigara veya alkol gibi maddeler kullanmak yine diş minesine zarar veren ve sinirlerin ortaya çıkarak hassasiyet oluşmasına neden olan şeylerdir.
  • Diş eti çekilmesi yine çeşitli fırçalama ve diş sağlığına özensiz davranma sonucu ortaya çıkan ve dişlerde hassasiyet oluşturan başka bir faktördür.
  • Bu gibi durumların önüne geçmek için yumuşak diş fırçaları kullanalım.
  • Hassasiyetlere karşı üretilmiş macunları kullanabilirsiniz.
  • Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı ve sigara, kahve gibi maddelerden uzak durmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir