Migren Ağrılarından Korunmanın 10 Formülü

Migren, günlük hayatımızın akışını önemli derecede etkileyebilen bir baş ağrısı çeşidi olarak geçmektedir. Hayatımızı adeta bunalıma sokabilen migren  ağrılarından korunmak için alınması gereken en önemli tedbirlerin başında; beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek ve stresten uzak durmak gelmektedir.

migren-tedavisi.jpg

Migren hastalığı, zonklayıcı, genellikle tek taraflı, ses-kokuyla beraber birleşerek gelişen bir ağrı türüdür.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre her 100 kişiden 16’sı migren tipi baş ağrısı çekmektedir. Kadınlarda erkeklere kıyasla üç kat fazla görülüyor. Bunun sebebi ise kadınlardaki hormonal yapının daha çok etkilenmesidir.

Bu ağrıdan korunmak için 10 formülü sıralarsak;

migren-nedir.jpg

  1. Rastgele ağrı kesici kullanmayın.

Başımız ağrıdığında çoğunlukla çözümü ağrı kesici almakta buluyoruz. Fakat bu durumda eğer baş ağrınızın sebebi migren ise bu alışkanlıktan vazgeçmelisiniz. Aksi takdirde kullandığınız ağrı kesiciler migren ağrısını daha da şiddetlendirecektir.

  1. Migreninizi takip edin

Migren tedavi konusuna gelirsek uzak durmanız gereken birçok besin mevcut. Alkol, nitratlı besinler (sucuk,salam,sosis vb.) , baharat çeşitleri, deniz ürünleri , çikolata türü besin ve yiyecekler ağrınızı tetikleyen başlıca unsurlardır.

  1. Stresten uzak durun

Günlük yaşantınızda olumsuz durumlar baş gösterse de migren için stres, büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu durumlarda kurtulmak ve migren riskini azaltmak için zihninizi boşaltacak aktiviteler olan yoga veya dansı tercih edebilirsiniz.

  1. Günlük öğünlerinizi kaçırmayın

Migren ataklarına karşı olarak günde 2 veya 3 öğün besin almaya dikkat edin ve öğünlerinizi kaçırmayın.

  1. Yatma – kalkma saatlerinizi değiştirmeyin

Bu hastalıkta uyku düzeni de beslenmeyle aynı önemi taşımaktadır. Aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen göstererek, 6 saatten az uyumamayı alışkan haline getirin.

migren-belirtileri-nelerdir.jpg

  1. Parlak ışıklı ortamda bulunmayın

Sürekli yanıp sönen ışıklar, evlerde ve ofislerde tercih edilen floresan yine migren hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Karanlıkta çok fazla televizyon izlememeye özen gösterip, sarı ışık kullanmayınız.

  1. Etkisi yüksek ilaçlardan uzak durun

Hormonal değişimlerde kullanılan veya doğum kontrol hapları olarak adlandırılan etkisi yüksek ilaçlar da migren riskini öne çıkarmaktadır. Bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz.

  1. Ağır kokulardan kaçının

Migren ne iyi gelir diye soracak olursanız öncelikle ortamdaki havanın temiz ve ferah olması gerekmektedir. Dışarıdaki veya evde ortamda çok fazla ağır koku varsa koku hassasiyetiniz migreninizi tetikleyecektir.

  1. Egzersiz yapın

Migren atakları sürekli halde ağrısı artan bir hastalık olduğu için yolculuk önerilmemekle beraber bu hastalığınızı önlemek için yürüme, yüzme ve kardiyo yapmaya başlamalısınız.

  1. Rüzgarlı havalarda dışarı çıkmayın

Migrendeki ana unsurlardan biri de mevsim geçişleridir. Nem, hava basıncı ve iklim değişikliklerine daha duyarlı olan bu hastalığı önlemek için yüksek yerlerde bulunmayın ve rüzgar havalardan uzak durarak migren riskinizi önleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir