Karbonat İle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Gülümsememiz ile beraber ortaya çıkan ve kendisini gösteren dişlerimizin beyazlığı, dişlerimizin temizliğini ortaya koyar. Beyaz dişler, bu konuda ne kadar hassas ve titiz olduğumuzu gösterdiği gibi daha güzel bir gülümseme ortaya koymamızı sağlayarak, estetik bir görüntü oluşturur. Lekeli ve kirli dişler ise gülümsememizi saklamamıza, fotoğraflarda yüzümüzü ekşitmemize neden olur.

dis-beyazlatma.jpg

Dişler kimi zaman kendiliğinden gri ve sarı tonlarına bürünebileceği gibi (genetik nedenler veya ilaç kullanımları) kimi zaman da kahve ve sigara tüketimi nedeniyle lekelenebilmektedir. Plak ve taş oluşumu da diş etlerimize zarar vererek, sağlıklı dişlere sahip olmamızı engelleyebilmektedir. Bu nedenlerle diş bakımımıza özen göstermeli, sık sık gerekli temizlik uygulamalarını yapmalıyız.

Dişleri Beyazlatma Yolları

Dişlerimizi beyazlatmak istiyorsak öncelikle günde en az 2 defa, diş eti yapımıza uygun bir fırça ile dişlerimizi fırçalamalıyız. Kaliteli ve en düşük kimyasala sahip diş macunlarını tercih etmeliyiz. 6 ayda bir diş doktoruna görünmeli ve 3 ayda bir fırçamızı değiştirmeliyiz.

dis-beyazlatma-yontemleri.jpg

Bu uygulamaların dışında evde de diş beyazlatma uygulamaları yapabiliriz. Bu anlamda karşımıza en sık çıkan yöntem ise kabartma tozu ile diş beyazlatma olmaktadır.

Kabartma tozunun (karbonat) içeriği köpürtücü etkiye neden olduğundan diş üzerindeki lekeleri sökmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca çeşitli temizleyici unsurlarla karıştırıldığında beyazlatıcı etkisi de artmaktadır.

1 haftada diş beyazlatma ile dişlerinizi parlatmak istiyorsanız şu tarifi deneyebilirsiniz;

1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve bir miktar tuzu küçük bir kapta iyice karıştırın. Elde ettiğiniz kremi dişlerinize fırçanız ile uygulayarak iyice ovun. Dairesel hareketlerle uygulama yaparak diş etleriniz ve dişleriniz arasındaki plak ve taşları da yok edersiniz. Uygulamayı tamamladıktan sonra kendi diş macununuz ile durulama yapın ve ağzınızı iyice çalkalayarak tükürün.

dis-beyazlatma.jpg

Bu diş beyazlatma karbonat tuz sirke ile de yapılabilmektedir. Limon yerine 4-5 damla doğal elma sirkesini karışıma ekleyerek benzer yolla uygulamanızı yapın. 2 hafta boyunca her gün yapacağınız bu uygulama ile birlikte göreceğiniz sonca siz de şaşıracaksınız. Dişlerinizdeki lekeler sökülecek, orijinal renk tonu ortaya çıkacak ve siz daha büyük gülümsemeler ile fotoğraflar da yüzünüzü ekşitmeyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir