En İyi Öksürük İlacı: Bitkisel Karışımlar

Ani hava değişimleri ve soğuk havaya maruz kalmayla birlikte çocukların öksürmeye başlaması kaçınılmaz bir hale gelir. Anneler ise hemen en iyi öksürük ilacını edinmeye çalışırlar. Kimyasal madde içerikli öksürük ilaçlarının yerine, evde pratik bir şekilde bitkisel karışımlar yapmak çok kolay. En etkili bitkisel karışımları aşağıda bulabilirsiniz.

Ballı Karışımlar

Boğaz iltihabını yumuşatma özelliğinden dolayı bal öksürüğü geçirmede oldukça etkilidir. Bir tatlı kaşığı bala birkaç damla limon ya da bir tutam toz zencefil ekleyip ve belirli aralıklarla çocuğunuza verebilirsiniz. Eğer çocuğunuz 5 yaşından küçükse bal miktarını yarım tatlı kaşığına indirin.

oksuruk-ilaci-nasil-yapilir.jpg

Elma Sirkesi

Sirkeler asidik özelliğinden dolayı boğazdaki bakterileri yok eder ve böylece daha hızlı bir şekilde iyileşme sağlar. Çocuğunuz sirkenin acı tadını istemeyeceğinden, bir bardak suya bir tatlı kaşığı bal ekleyerek tadını yumuşatabilirsiniz.

oksuruk-ilaci-en-iyi.jpg

Aloe Vera Mucizesi

Aloe veranın kendi öz suyuna birkaç tane karanfil ve az bir miktar bal eklenirse çocuğunuzun öksürüğünü yatıştıracaktır. Günde iki kez verilmesi halinde, hava borusunda oluşan salgıların yok edilmesine yardımcı olur ve çocuğunuzun boğazı biraz daha yumuşamış olur.

Bitkisel Yağ Karışımları

Eğer çocuğunuz çok sık öksürük krizine giriyorsa, bunu yatıştırmak bitkisel yağlarla mümkündür. Adaçayı, nane, okaliptüs ve zeytin yağlarını birbirine iyice karıştırın ve çocuğunuzun göğsüne yumuşak hareketlerle mesaj yapın. Masajdan sonra nemli bir havluyla çocuğunuzun göğsünü kapatın.

oksuruk-ilaci-yetiskinler-icin.jpg

Ayva Yaprağı

En iyi öksürük ilaçlarından birisi de ayva yaprağıdır. Gerek enfeksiyonu gidermede gerekse boğazı yumuşatma etkisinden dolayı ayva yaprağı çok sık kullanılmaktadır. Her aktarda bulabileceğiniz, bir tutam ayva yaprağını 10 dk kaynağın ve ılık bir şekilde çocuğunuza içirin. Tatlandırmak için bir miktar ıhlamur ya da bal ekleyebilirsiniz.

Pekmez Şerbeti

Kaynayan pekmezin içerisine bir tatlı kaşığı tereyağı ekleyin ve soğumaya bırakın. Daha sonra çocuğunuzun sütüne ya da suyuna 1-2 kaşık ekleyerek içirin. Pekmez balgam söktürücü özelliğinden dolayı çocuğunuzun boğazını temizler ve yumuşatır. Özellikle uyumadan önce tüketilmesi çocuk için daha yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir