Dudak Kuruluğunu Önlemede Doğal Çözümler

 

Dudak Kuruluğunu Önlemede Doğal Çözümler

Dudak kuruluğu hem estetik açıdan kötü bir görüntüye sebep olan hem de günlük hayatta yemek ve gülmek gibi eylemler esnasında acı çekmemize neden olan bir problemdir. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalar, yeterli miktarda su içilmemesi, B12 Vitamini eksikliği, diyabet ve kan hastalıkları dudak kuruluğuna sebep olabilmektedir.

 

Dudak Kuruluğunda Pratik Çözümler

  • Dudakta var olan çatlakları tedavi etmek için; kuruyan dudaklara bir süre bal sürdükten sonra bekletmek ve ardından vazelin sürmek oldukça etkili doğal bir tedavi yöntemi olacaktır. Vazelin kuruduktan sonra dudaklar ılık su ile temizlenir ve bu uygulama günde 2 defa tekrar edilebilir.
  • Bir başka yöntem ise Hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Ciltteki yağ oranını dengeleyecek olan Hindistan cevizi yağı kuru ve çatlamış dudaklara oldukça iyi gelecektir. Cilt tarafından hızla emilecek olan bu yağ gönül rahatlığıyla dudaklara uygulanmalıdır.
  • Salatalık dilimlerini dudaklara uygulamakta dudakların nemlenmesini sağlamaktadır. Bu amaçla; her gün ince dilimler halinde kesilen salatalıklar 5-10 dakika kadar dudaklara uygulanarak bekletilir ve sonrasında ılık su ile dudaklar yıkanır.
  • Farklı bir yöntemde; mango yağı, içeriğindeki oleik asit ve stearik asitler ile dudakları yumuşatır ve nemlendirir. Bu yağ, dudaklara krem gibi sürülebilmektedir.
  • Aloe vera jeli, kuru ve çatlamış dudakların tedavisinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Higroskopik özelliği ile dudakların kaybettiği nemi kazanmasını sağlar. Ayrıca kalojen üretimini artırarak dudakları besler.
  • Ceviz, dereotu, bulgur, et, süt ve patates gibi B Vitamini içeren besinler tüketmek dudak kuruluğunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Kuruyan Dudaklar İçin Maske Önerisi

 

Kuruyan dudaklar için hazırlanacak olan bu maskede; 1yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı bal ve 5-6 damla greyfurt suyu güzelce karıştırılır. Karışım dudaklara sürülerek,   5 dakika boyunca nazikçe peeling yapılır. Bu işlem dudakların yumuşak ve pürüzsüz olmasına yardımcı olacaktır.

 

Çatlamış Dudaklarda Kullanılan Maske

Maske hazırlanırken; 20 gram bal mumu benmari usulü eritilir. Eritilen bal mumu 100 gram susam yağı ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışım her gün dudaklara uygulanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir