Çocuklarınıza Nasıl Sebze Ve Meyve Yedirirsiniz?

Sağlığına o kadar çok dikkat ettiğimiz, bir lokma fazla yedirebilmek için ne muzurluklar yaptığımız çocuklarımıza en çok hangi yemeği sevdiğini sorarsanız makarna ve pilav cevabını alma ihtimaliniz çok yüksektir. En çok seviyorlar ama, diğer yemekleri az da olsa yeseler en azından içimiz rahatlayacak. Ancak birçok çocuk sebze ve meyveyi yemekte çok zorluk yaşıyor ve yaşatıyor. Meyvede seçici olsalar bile, çocuğa sebze yemekleri yedirmek ciddi bir emek ve tecrübe gerektirir. Siz sofrafa ne kadar ödüller de vaad etseniz, ne kadar tehditkar da davransanız çocuğunuz fikrinde sabit olacaktır.

sebze-yemeyen-cocuk.jpg

Her annenin kendi çocuğu için belli başlı yöntemleri vardır, geliştirdiği. Ama birçok anne çocuğunun kararlı tutumu karşısında doktorun yolunu tutmuştur ya da internet üzerinden araştırmaya başlamıştır.

Çocuk Sebze – Meyve Yemeye Nasıl Alıştırılır?

Fast food ürünlerinin ve hazır gıdaların tüketiminin gittikçe artması sebebiyle çocuğum sebze yemiyor ne yapmalıyım diye feryad eden annelerin sayısı da gitgide artmaktadır. Öncelikli yapmanız gereken şey, çocuğunu özellikle de sebze ve meyve yemeye alıştırırken hazır gıdalardan uzak tutmanızdır. Çocuğunuz hazır gıdaya yönelemeyeceğini anlayınca ister istemez evde pişirdiğiniz sebze yemeğini yemek zorunda kalacaktır. Ancak, öncelikli olarak sizin kararlılığınızı görmesi gerekmektedir.

meyve-sebze-yemeyen-cocuk.jpg

Peki Nasıl Yedirebilirim?

Çocuğa sebze nasıl yedirilir diye düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen şey, çocuğun yeme eylemini kendi isteğiyle yapmasıdır. Çocuğa kararlı bir şekilde tavrımızı belli etsek bile, yemek eylemini onun için işkence haline getirmemek gerekir. Bunun için de öncelikli olarak çocuğunuza sebze ve meyvelerin yararını anlatarak başlayabilirsiniz. O gün hangi yemeği pişirecekseniz o yemeğin yararını ve neden o yemeği tercih ettiğinizi anlatarak, çocuğun o yemeğe bakış açısını değiştirebilirsiniz.

cocuklara-meyve-sebze-nasil-yedirilir.jpg

Ayrıca yemeği yaparken çok fazla çocuğunuzun desteği olmasa da sunumu aşamasında ondan yardım alabilirsiniz. Kendi eliyle hazırladığı yemeği yemek, onun için daha kolay olacaktır. Ayrıca yemek sunumlarını süslemek, şekillendirmek de etkili bir yöntemdir.

Meyveleri de çocuğunuza meyve salataları halinde ya da meyveli yoğurtlar halinde yedirebilirsiniz. Çocuğunuz meyve ya da sebzeyi yemeye alışma evresindeyken küçük porsiyonlarla işe başlamanızda yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir