Böbrek Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler

Böbrek ağrısını dindirmek için önce bu ağrının sebebini tespit etmek gerekir. Eğer 2-3 gün içerisinde ağrınız geçmediyse mutlaka doktorunuza görünüp problemi neyin tetiklediğini bulmanız gerekmektedir. Böbrek ihmale gelebilecek bir organ değildir artarak devam eden ağrılar böbrek iltihabına ve börek yetmezliğine davetiye çıkarmaktadır. Aşağıda, evde deneyebileceğiniz yöntemleri, böbrek ağrısı için şifalı bitkileri ve bunların nasıl tüketileceğiyle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Isirgan-otu-yapraklari.jpg

1- Isırgan yaprakları

Bir tutam ısırgan yaprağını kaynatın. İsteğe bağlı olarak kaynattığınız bu suyu bal ile de tatlandırabilirsiniz. Isırgan yaprakları sindirimi düzenler ve tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Kaynatılmış bu sudan günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

2- Fasulye

Oldukça lezzetli bir şekilde böbrek ağrınızı hafifletebilirsiniz. Düzenli aralıklarla yiyeceğiniz fasulye yemeği hem ağrıları hem de börek enfeksiyonun önler. Yemeğin haricinde, fasulyeyi kaynatarak suyunu dışarda tüketebilirsiniz.

kereviz-bobrek-agrisina-iyi-gelir-mi.jpg

3- Kereviz

Börek ağrısı için şifalı bitkilerden birisi de kerevizdir. Antiseptik özelliği sayesinde böbreği toksinlerden temizler ve böbrek taşı oluşumunu büyük ölçüde önler.

4- Nar

Özellikle soğuk kış aylarında soğuğa maruz kalınmasından ötürü böbreklerde kuvvetli bir sancı oluşur. Hem soğuk algınlığı hem de bu tür sancıları önlemek için doktorlar her sabah bir bardak nar suyu tüketilmesini önermektedirler.

nar-bobrek-agrisina-iyi-gelir-mi.jpg

5- Zeytinyağı

Birçok şeye iyi gelen zeytin yağı böbrekler içinde doğal bir ilaç görevi görür. Yapılan yemeklere ya da salatalara birkaç kaşık zeytin yağı eklerseniz böbrek sancısı ve böbrek taşı oluşumuna karşı önlem almış olursunuz.

6- Su tüketimi

Böbrek ağrısının ana sebeplerinden birisi de yeterli miktarda su tüketilmemesidir. İdrarda yanma ile başlayıp böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklara kadar uzanan bu durum ne yazık ki çoğu kişi tarafından ikinci plana atılmaktadır. Uzmanalar boy ve kiloya bağlı olarak ortalama bir insanın günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

7- Arpa suyu

Kronik olarak börek ağrısından şikayetçiyseniz 1 bardak arpayı 1 litre suyun içine koyun ve 10-12 saat kadar bekletin. Daha sonra arpanın suyunu süzün ve bu suyu gün içerisinde tüketin.

Elbette tüm bu bitkileri denemeden önce, mutlaka doktorunuza danışın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir