Birbirinden Faydalı Doğal Bal Maskesi Mucizeleri

Birbirinden Faydalı Doğal Bal Maskesi Mucizeleri

Bal; çok eski tarihlerden beri, içeriğinde ki zengin B Vitamini ve güçlü anti bakteriyel özelliğiyle hemen her derde deva olan oldukça etkili bir doğal üründür. Bal ile  yapılan sayısız  maskeler en çok cilt sorunları için tercih edilmektedir.

Kuru Ve Pullanan Ciltler İçin Bal Maskesi

Aşırı kuru ciltlerde çoğu zaman pullanmalar olur. Bu nedenle cilt hassaslaşıp kızarabilmektedir. Yumurta ve bal maskesi ile bu kuruluk ve hassasiyet ortadan kalkacaktır. Bu amaçla, 1 yemek kaşığı bal ve 1 adet yumurta bir kasenin içerisine alınarak iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım yüze sürülerek yumurta kuruyuncaya kadar yaklaşık 20 dakika bekletilir ve sonrasında ılık suyla yıkanır. Bu maske cilt çok kuru olduğunda gerekli nemi kazanıncaya kadar haftada 2 kez, sonrasında haftada 1 kez kullanılmalıdır.

 

 

Yağlı Cilt Tipleri İçin Bal Ve Havuç maskesi

Yağ cilt için gereklidir ancak aşırı yağ, gözeneklerin tıkanması, cildin aşırı parlaması ve tozun cilt yüzeyinde birikmesine sebep olur. Yağı dengelemek ve fazlasını almak için; 1 büyük haşlanmış havuç ve 1 yemek kaşığı balı bir araya getirmek yeterli olacaktır. Haşlanmış olan havuç ezildikten sonra bal ile karıştırılarak soğuması için 10 dakika buzdolabında bekletilir.  Sonrasında soğuyan karışım yüze uygulanarak 10 dakika bekletilir ve ılık suyla yıkanır. A ve C Vitaminleri açısından zengin olan havuç, serbest radikallere karşı cildi besleyerek, güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği gibi olumsuz çevresel faktörlere karşı koruma sağlayacaktır.

Hassas Cilt Tipleri İçin Bal Ve Muz Maskesi

Evde rahatlıkla uygulanabilecek bal ve muz maskesi, cildi beslerken kızarıklık ve kuruluğu almaya yardımcı olacaktır. Bu amaçla; 1 yemek kaşığı yulaf, yarım muz ve 1 adet yumurta bir arada temin edilir. Hazırlanırken; yulaf ve muz ezildikten sonra bir kaseye alınarak içlerine yumurta da ilave edildikten sonra iyice karıştırılır. Karışım parmak uçları yardımıyla tüm yüze sürülerek 15 dakika bekletilir ve sonrasında bol ılık suyla temizlenir. Maskenin içeriğinde ki yulaf, peeling etkisi yaratarak cildi ölü hücrelerden arındıracaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir