Bebeklerde kulak ağrısı

BEBEKLERDE KULAK AĞRISI

Bebekler genellikle doğdukları ilk aylarda gaz problemi gibi sebeplerden dolayı huzursuzlanır ve bu nedenle de ağrımaya başlar. Bunun dışında bebeklerde kulak ağrısı ve kulak enfeksiyonunda en çok karşılaşılan sağlık problemlerindendir. Bebeğin kulağının neden ağrıdığını ve nasıl tedavi yöntemleri izlenmesi gerektiği konusunda bilgi almamız gerekir. Hem sizin huzurunuz hem de bebeğinizin sağlığı ve huzura kavuşması için bebeklerde kulak ağrısı için öncelikli olarak tanının ve daha sonra da tedavinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri şu şekilde izlenebilir. Başını salladığınızda bebeğinizde aşırı ağlama kulak ağrısı belirtilerindendir. Bebekler kulaktaki sıvıyı da boşaltmaya çalışabilmektedir. Özellikle banyo yaptırırken bebeğin kulağına kaçan su onun boğuk sesler duymasına neden olur ve bu durumdan rahatsız olan bebek beden dili ile başını sallayarak sıkıntısını gidermeye çalışır veya çevredekilerin anlamasını sağlar.

Ağlamak ve sebepsiz bir şekilde ağlamak bebeğin kulağında enfeksiyon olduğunun habercisi olabilir veya herhangi bir nedenden dolayı bebek kulak ağrısına yaşıyorsa bu ağrıyı konuşarak dile getiremeyeceği için hareketleriyle anlatacaktır. Huzursuzluk yaparak ve ağlayarak özellikle de hareket ettirdiğinizde daha fazla ağlamaya devam ederek kulak ağrısı yaşadığını anlatabilmektedir. Hafif ateşte kulak ağrısı semptomların da en sık görülen durumdur. Bebeklerde kulak ağrısı öksürük, burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı gibi belirtilen meydana gelmeden yalnızca ateşlenme oluyorsa bebeğinizde kulak ağrısı problemi yaşanıyor demektir.

Bebeklerde kulak ağrısı belirtisi uykusuzluğa çekme kulakta akıntı iştahsızlık gibi durumlardır. Bunun dışında sağa sola tekme atarak huzursuzluk yapma, yüzünü buruşturarak, kulaklarını karıştırma, parmağını kulağına sokma, kusma, baş dönmesi ve ishal gibi durumlarda bebeklerde kulak ağrısını düşündüren durumlardır.

Bebeklerde kulak ağrısı veya kulak enfeksiyonu meydana geldiğinde nasıl tedavi edilmelidir şeklindeki birçok soru ebeveynlerin aklına takılmaktadır. Öncelikli olarak kulak ağrısına gidermek için yapılması gereken doktora gitmek ve bebeğinizin kulağındaki ağrının sebebinin ne olduğunu anlamaktır. Buna göre doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmak bebeğinizde ki bu ağrının ve huzursuzluğun kısa bir süre içerisinde giderilmesini sağlamaktadır. Kulak ağrısı tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasar oluşabilir ve bebeğinizin kulağında duyma bozuklukları veya alerjik durumlar oluşabilir. Bebeklerde kulak ağrısı için tedavi yöntemleri arasında doktora gitmek sıcak kompres yapmak ağrı kesici ilaç kullanmak ve bebeğin başını yükselterek uyumasını sağlamak vicks gibi ağrı giderici karışımlar kullanmak anne sütü ile kulağın pamuklu bir bezle nazikçe temizlenmesini sağlamak gibi alternatifler de evde uygulanabilecek yöntemlerdir. Yeni doğan bebeklerde en sık ortaya çıkan sorunlardan biri olarak bebeklerde kulak ağrısı birçok sebepten dolayı ortaya çıkmış olabilir, hafif rüzgar almak, yıkanırken kulağına su kaçırmak veya üşütmeye bağlı gribal enfeksiyonlar nedeniyle kulaklarda ağrı oluşması durumu söz konusu olabilmektedir.

 

 

 

 

Bebekler henüz konuşamadıkları ve bir şey ifade edemedikleri için parmağını kulağına götürüp sürekli ağlayarak hissettiği acıyı ifade etmeye çalışabilmektedir. Bebeğin sürekli ağlaması özellikle de başına hareket ettirdiğinizde daha fazla ağlamaya devam etmesi söz konusu oluyorsa bebeklerde kulak ağrısı yaşanıyor demektir. Kulak ağrısı tedavisi için öncelikli olarak çocuk doktoruna gitmek daha sonra doktorun önerisine göre kulak burun boğaz uzmanları tarafından muayinesini sağlamak ve enfeksiyonun hangi boyutta seyrettiğimiz öğrenebilirsiniz. Kulak enfeksiyonu tedavisi uygulanırken bebeğimizin aşıları ve emzirme işlemini asla yarıda bırakmayın. Ayrıca bu dönemde bebeğinizi sigara dumanından her zamankinden çok daha fazla koruyun ve kulak ağrısının ciddi bir probleme sebebiyet verebileceğini değerlendirin. Bebeklerde kulak ağrısı ile kulak akıntısı da oluşmaktadır. Ancak kulak akıntısı ağrının sonucunda ortaya çıkmış olabileceği gibi ağrıya tek başına neden olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir